
Wzmożona odpowiedź immunologiczna pogarsza przebieg COVID-19 u pacjentów z nadciśnieniem, jednak stosowane w leczeniu nadciśnienia leki z grupy inhibitirów ACE nie tylko obniżają ciśnienie tętnicze, ale także przeciwdziałają nadmiernej aktywacji układu odpornościowego – informuje “Nature Biotechnology”.
Ponad miliard ludzi na całym świecie cierpi na nadciśnienie. Spośród ponad 75 milionów, którzy do tej pory zostali zakażeni wirusem SARS-CoV-2, ponad 16 milionów również ma nadciśnienie. COVID-19 częściej ma w ich przypadku cięższy przebieg, a ryzyko zgonu jest wyższe.
Wcześniej nie było jasne, w jakim stopniu podczas zakażenia SARS-CoV-2 można kontynuować leczenie lekami obniżającymi ciśnienie - lekarze nie wiedzieli czy jest bardziej prawdopodobne, że przyniosą one korzyść, czy zaszkodzą pacjentom. Chodzi o to, że leki przeciwko nadciśnieniu zakłócają dokładnie ten sam mechanizm regulacyjny, którego używa koronawirus SARS-CoV-2, aby dostać się do komórki gospodarza i spowodować COVID-19.
Profesor Ulf Landmesser jest dyrektorem medycznym CharitéCenter 11 for Cardiovascular Diseases, dyrektorem oddziału kardiologii i profesorem kardiologii Berlin Institute of Health (BIH). Wcześnie zauważył, że pacjenci z nadciśnieniem lub chorobami układu krążenia często doświadczali szczególnie ciężkiego przebiegu COVID-19.
- Wirus wykorzystuje receptor ACE2 jako bramę wejściową do komórek, a na tworzenie tego receptora może mieć wpływ podawanie leków przeciwnadciśnieniowych - wyjaśnia Landmesser. - Dlatego początkowo obawialiśmy się, że pacjenci otrzymujący inhibitory ACE lub blokery receptora angiotensyny mogą mieć więcej receptorów ACE2 na powierzchni komórek, a tym samym łatwiej ulegać zakażeniu.
Aby się dowiedzieć, jak jest naprawdę, naukowcy badali poszczególne komórki układu oddechowego pacjentów z COVID-19, którzy przyjmowali leki na nadciśnienie. Wbrew wcześniejszym obawom, leki nie wydawały się powodować powstawania większej liczby receptorów na komórkach, które to dodatkowe receptory teoretycznie mogłyby ułatwić wirusowi wnikanie do komórek i powodować ostrzejszy przebieg COVID-19.
Wręcz przeciwnie, pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego przyjmujący inhibitory ACE w rzeczywistości wykazywali mniejsze ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Ryzyko to było niemal takie samo jak w przypadku osób bez problemów sercowo-naczyniowych.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych