Inkretyny: nadal w refundacyjnym przedpokoju

FARMAKOTERAPIA

Autor: Piotr Wróbel/rynekaptek.pl   21-02-2011, 12:37

Inkretyny: nadal w refundacyjnym przedpokoju Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowa generacja leków przeciwcukrzycowych wzbudza spore nadzieje wśród pacjentów oczekujących lepszej kontroli cukrzycy.

Przy niedostatku środków, Ministerstwo Zdrowia wskazało na insuliny długodziałające jako te preparaty, które w pierwszej kolejności powinny się stać bardziej dostępne w terapii cukrzycy.

Leki inkretynowe pozostają w refundacyjnym "przedpokoju". Wciąż nie ma jeszcze skrystalizowanego pomysłu, jak szerzej uchylić drzwi do stosowania tych preparatów w rodzimej diabetologii.

U podstaw zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wskazujących na celowość stosowania wspomnianych leków leży wiedza, iż insulinoterapia, którą - jak wynika z polskich doświadczeń - w cukrzycy typu 2 trzeba wdrażać u pacjentów w 6-8. roku leczenia, jest skomplikowanym sposobem terapii, obarczonym wysokim ryzykiem występowania niedocukrzeń i przyrostem masy ciała.

Aby odsunąć w czasie tę terapię, można stosować leki inkretynowe - pozwalające obniżać hiperglikemię bez zwiększania ryzyka hipoglikemii, a nawet powodujące redukcję masy ciała.

Rada Konsultacyjna Agencji Oceny Technologii Medycznych (RK AOTM), rozpatrując wnioski o zakwalifikowanie leków z grupy inkretynowej w leczeniu cukrzycy typu 2 jako świadczenia gwarantowanego, proponowała stosowanie 50% odpłatności. Zdaniem diabetologów, gdyby na takich warunkach wpisano leki inkretynowe na listy refundacyjne, ich dostępność dla pacjentów poprawiłaby się, ale nieznacznie. W przypadku podawanych w iniekcjach inkretynomimetyków cena opakowania wynosiłaby wtedy ok. 250 zł.

- Nawet licząc na obniżenie cen przez producenta, te leki pozostałyby drogie - rozważa dr hab. Leszek Czupryniak z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH