Internet nie zastąpi lekarza

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rzeczpospolita, LJ/rynekaptek.pl   11-07-2009, 20:31

Pacjenci coraz częściej szukają porad lekarskich przez internet. Informacji w sieci jest mnóstwo: diagnozy schorzeń, rady, jakimi lekami zastąpić inne i które farmaceutyki wolno stosować w ciąży.

Pacjenci mają możliwość prowadzenia rozmów na forach, wymiany informacji. Z jednej strony pomaga im świadomość, że inni mają podobne problemy. Jednak pod wpływem informacji z sieci są w stanie np. odstawić przepisane przez lekarza leki.

– To może być dla pacjenta groźne – ostrzega Konstanty Radziwiłł, szef Naczelnej Rady Lekarskiej. – Dobrze, że pacjent szuka informacji na temat swojego zdrowia. Ale to u lekarza powinno się sprawdzać, czy dane uzyskane w Internecie są właściwe, a nie odwrotnie.

Są bowiem sytuacje, w których samodzielny wybór metody leczenia jest dla pacjenta wręcz niebezpieczny. Np. przy chorobach psychiatrycznych, gdy liczy się to, by lek był dobrany do konkretnej osoby. Tymczasem nie zważając na to, pacjenci wymieniają się w sieci informacjami, który środek jest ich zdaniem skuteczniejszy.

Jednak często to brak czasu lekarza dla pacjenta powoduje, że pacjenci szukają informacji w innych źródłach. Zdaniem dyrektora Krzysztofa Sankiewicza, dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego w Pruszkowie, do szpitala trafia coraz więcej tzw. ciężkich przypadków i skomplikowanych porodów. Jedną z przyczyn jest prowadzona w niewłaściwy sposób w naszym kraju opieka prenatalna. Często pacjentki zamiast wizyty u lekarza, wybierają informacje z portali internetowych, same niejako prowadząc ciążę. Efekt?

– Portale reklamują różnego rodzaju odżywki i preparaty. Coraz częstszym problemem jest tzw. makrosomia płodu, czyli dzieci, które mają powyżej 4 kg masy, co nie jest zbyt dobre ani dla kobiety, bo wiąże się z ciężkim porodem, ani dla dziecka, w związku z ewentualnymi powikłaniami.

Szukanie informacji w internecie przez pacjentów, lekarze dobierają jako brak zaufania do nich.

– Takie dyskusje odbywają się pod hasłem „nie ufaj lekarzom”. Polemika jest niemożliwa, bo jesteśmy na forach zakrzykiwani – mówi Grzegorz Napiórkowski, lekarz robiący specjalizację z ginekologii i położnictwa.

comments powered by Disqus