Irena Rej: suplement czasami jest wskazany, ale może też szkodzić

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   27-09-2017, 08:10

Irena Rej: suplement czasami jest wskazany, ale może też szkodzić Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Właściwe odżywianie się oraz ruch fizyczny w prestiżowych pismach medycznych uznaje się za interwencje terapeutyczne - podkreślił prezes Naukowego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej dr Sławomir Murawiec. Jak do tego mają się suplementy?

Przed kilkoma tygodniami ukazał się raport "Rynek Suplementów Diety. Bezpieczeństwo, trendy, regulacje", opracowany przez Aliant Consulting Group. Sugeruje on, że konieczne jest stworzenia na rynku polskim mechanizmu potwierdzania jakości suplementów diety, pozwalającego wyróżnić produkty rzetelnie przebadane, których skład gwarantują nie tylko producenci, ale i naukowcy.

Dyrektor Federacji Suplementów Anna Mossakowska-Ziemniak podczas wtorkowej (26 września) debaty "Odżywianie i rola suplementów diety w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia" zwróciła uwagę, że już obowiązują procedury dotyczące dopuszczenia do obrotu i reklamy suplementów, sprecyzowane w unijnych przepisach o żywności i żywieniu.

- Nieprzestrzeganie tych zasad powinno być ścigane z urzędu - podkreśliła.

Dr Regina Wierzejska z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie przyznała, że Główny Inspektora Sanitarny może żądać od producentów opinii naukowców i potwierdzenia badaniami tego, co sugeruje się w reklamie danego suplementu diety, jednak rzadko jest to stosowane.

- Chodzi o to, że skład na opakowaniu nie zawsze pokrywa się z tym, co zawiera suplement - podkreśliła dr hab. Anna Kamińska z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie.

Prezes Izby Gospodarczej "Farmacja Polska" Irena Rej powiedziała, że konsumenci nie mają pewności, co zawiera suplement diety, bo nie ma potwierdzenia jego jakości - w hurtowniach i aptekach nie żąda się związanej z tym dokumentacji.

Dyrektor Mossakowska-Ziemniak przekonywała, że "wielu producentów dba o jakość suplementów" i cała branża zajmująca się ich produkcją nie może odpowiadać za to, co robią niektórzy wytwórcy.

Uczestniczący w dyskusji dietetycy zwracali uwagę, że suplementy nie zastąpią prawidłowej diety oraz odpowiedniego stylu życia, nie zredukują szkodliwego wpływu na organizm palenia tytoniu czy niskiej aktywności fizycznej. "Właściwe odżywianie się oraz ruch fizyczny w prestiżowych pismach medycznych uznaje się za interwencje terapeutyczne" - podkreślił prezes Naukowego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej dr Sławomir Murawiec.

Przewodnicząca rady naukowej Federacji Suplementów prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przekonywała, że nie można uważać, że suplementy diety są całkowicie niepotrzebne.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH