Irlandia: pigułka wczesnoporonna dostępna bez recepty

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   12-01-2011, 14:16

Irlandia: pigułka wczesnoporonna dostępna bez recepty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pigułka wczesnoporonna jest od środy (12 stycznia) dostępna w katolickiej Irlandii bez recepty lekarskiej w sieci 49 sklepów farmaceutyczno-drogeryjnych Bootsa.

Aborcja jest w Republice Irlandii nielegalna. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ciąża zagraża życiu kobiety.

Pacjentka, która ukończyła 18 lat, będzie mogła nabyć pigułkę (morning-after pill) w cenie 45 euro bez uprzedniej wizyty u lekarza domowego, po rozmowie z farmaceutą w cztery oczy. Podobne zasady obowiązują w Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii.

Ułatwienia w dostępie do pigułki wczesnoporonnej w tej postaci popierają irlandzkie organizacje świadomego macierzyństwa. Zastrzeżenia wyraził związek lekarzy domowych, wskazując, iż lekarz domowy w ten sposób straci kontrolę nad środkami przyjmowanymi przez pacjentki.

Wprowadzenie pigułki wczesnoporonnej jest inicjatywą sieci sklepów Bootsa, sprzedającej kosmetyki i leki. Jej personel zauważył, że poprawka do ustawy o sprzedaży leków w Irlandii z 2005 r. w nadzwyczajnych sytuacjach dopuszcza sprzedaż leków na receptę przez farmaceutę, jeśli stosuje się on do pisemnych wskazówek lekarza.

Pisemne wskazówki (tzw. protokół postępowania) dotyczące sprzedaży pigułki wczesnoporonnej opracował dla Bootsa dyrektor medyczny dr Graham Marshal, mieszkający w Wielkiej Brytanii, ale zarejestrowany w irlandzkim związku lekarzy.

Wymaga on m.in., by farmaceuta poinstruował kobietę o ryzyku chorób wenerycznych przenoszonych drogą płciową i zasugerował jej, by skonsultowała się z lekarzem w sprawie właściwego dla niej sposobu zapobiegania ciąży w dłuższym okresie.

Irlandzkie ministerstwo zdrowia zażądało od Bootsa wyjaśnień, a Towarzystwo Farmaceutyczne stwierdziło, że nie ma zastrzeżeń, o ile pracownicy zostali przeszkoleni, pacjentki będą przyjmowane w miejscu zapewniającym dyskrecję, zasady obchodzenia się z lekami przestrzegane, a sama usługa zgodna z prawem.

Pigułka wczesnoporonna może być przyjmowana w ciągu 72 godzin od stosunku. W Irlandii dostępna jest w dwóch odmianach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH