Istnieją tylko trzy typy flory jelitowej?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-04-2011, 11:00

Istnieją tylko trzy typy flory jelitowej? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Niezależnie od wieku, płci czy narodowości, wszyscy mamy jeden z niewielu występujących rodzajów flory jelitowej - informuje "Nature".

Różnice w składzie flory bakteryjnej mogą tłumaczyć istniejące pomiędzy ludźmi różnice w sposobie trawienia, reakcjach na leki czy odporności na choroby.

Mogłoby się wydawać, że ze względu na zróżnicowaną dietę, styl życia i profil genetyczny, każdy człowiek ma w jelitach całkiem inne bakterie. Tymczasem okazało się, że flora jelitowa występuje w zaledwie trzech odmianach - "enterotypach". Być może dalsze prace pozwolą odkryć inne enterotypy.

Badania prowadzono w ramach międzynarodowego, wspieranego przez Unię Europejską projektu MetaHIT. Naukowcy analizowali odchody 33 osób z Japonii, Danii, USA i Hiszpanii. Porównując sekwencję DNA z publicznie dostępnymi sekwencjami 1500 gatunków bakterii i innych organizmów zidentyfikowali tyle bakterii, ile tylko mogli.

Wyniki pierwszych badań potwierdziły dodatkowe analizy materiału od 154 Amerykanów i 85 Duńczyków. Co ciekawe, skład flory jelitowej nie zależy od sposobu odżywiania. Trzy "enterotypy " nazwano odpowiednio "bacteriode", "prevotella " i "ruminococcus" - od przeważających w nich bakterii. W pierwszym dominują bakterie wykorzystujące głównie węglowodany i białka, natomiast pozostałe dwa - lepkie białka występujące w jelicie.

Tylko jedna dziesiąta komórek w ludzkim ciele to komórki ludzkie. Reszta należy do bakterii - przede wszystkim około 100 bilionów bakterii jelitowych. Razem ważą prawie półtora kilograma. Bakterie jelitowe pomagają rozkładać pokarmy i uzyskiwać energię, a jednocześnie ułatwiają obronę przed niebezpiecznymi dla człowieka szczepami bakteryjnymi. W zamian zapewniamy im schronienie i pokarm.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH