Izrael: spray przeciw covid będzie dostępny bez recepty w aptekach

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ pharmacytimes.com   23-03-2021, 10:22

Izrael: spray przeciw covid będzie dostępny bez recepty w aptekach W izraelskich aptekach będzie dostępny spray przeciw covid-19 (fot. Pixabay)

Spray do nosa oparty na tlenku azotu, mający zapobiegać zakażeniu i pomagać w leczeniu covid-19, ma latem tego roku trafić do izraelskich aptek.

Kanadyjska firma biotechnologiczna Sanotize poinformowała 22 marca o uzyskaniu warunkowej zgody rządu Izraela na sprzedaż sprayu do nosa opartego na tlenku azotu, mającego zapobiegać i pomagać w leczeniu Covid-19.

Spray przeciw covid w aptekach
Zarejestrowana w Vancouver firma podała, że produkowany przez nią środek trafi do aptek w Izraelu tego lata i może być sprzedawany bez recepty.

Głównym składnikiem sprayu sprzedawanego pod nazwą Enovid jest tlenek azotu, który według twórców ma zabijać wirusy w jamie nosowej, nie pozwalając na dalszy rozwój patogenów i przedostawanie się ich do płuc.

Dotychczasowe wyniki badań kliniczne fazy II w Kanadzie i Wielkiej Brytanii sugerują, że środek skutecznie i szybko redukuje ilość wirusa w organizmie u zakażonych osób, o ok. 95 proc. w ciągu 24 godzin i 99 proc. w ciągu 72 godzin. To z kolei pozwala na zatrzymanie transmisji wirusa, skrócenie choroby i złagodzenie jej przebiegu.

Badanie randomizowane
O wynikach badań klinicznych produktu przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii informował kilka dni temu serwis pharmacytimes.com.

Wykazały one, że aerozol do nosa z tlenkiem azotu jest zarówno bezpiecznym, jak i skutecznym leczeniem przeciwwirusowym, zapobiegającym przenoszeniu COVID-19 i czasie trwania objawów, a także zmniejszającym nasilenie objawów i minimalizowania skutków choroby u osób już zakażonych.

Podczas randomizowanego, podwójnie ślepego, kontrolowanego placebo badania fazy 2, badacze ocenili 79 pacjentów z potwierdzonym COVID-19, którym podano spray wcześnie po rozpoznaniu. Wyniki uzyskane po leczeniu wykazały, że spray znacznie obniżył poziom SARS-CoV-2, nawet u pacjentów z wysokim poziomem wiremii.

Działa też na brytyjską mutację?
Ponadto stwierdzono, że większość pacjentów włączonych do badania była zakażona brytyjskim wariantem SARS-CoV-2.

Po leczeniu aerozolem do nosa u pacjentów nie wystąpiły żadne zdarzenia niepożądane podczas badania w Wielkiej Brytanii, co odpowiada wynikom z wcześniejszych kanadyjskich badań klinicznych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH