
Spray do nosa oparty na tlenku azotu, mający zapobiegać zakażeniu i pomagać w leczeniu covid-19, ma latem tego roku trafić do izraelskich aptek.
Kanadyjska firma biotechnologiczna Sanotize poinformowała 22 marca o uzyskaniu warunkowej zgody rządu Izraela na sprzedaż sprayu do nosa opartego na tlenku azotu, mającego zapobiegać i pomagać w leczeniu Covid-19.
Spray przeciw covid w aptekach
Zarejestrowana w Vancouver firma podała, że produkowany przez nią środek trafi do aptek w Izraelu tego lata i może być sprzedawany bez recepty.
Głównym składnikiem sprayu sprzedawanego pod nazwą Enovid jest tlenek azotu, który według twórców ma zabijać wirusy w jamie nosowej, nie pozwalając na dalszy rozwój patogenów i przedostawanie się ich do płuc.
Dotychczasowe wyniki badań kliniczne fazy II w Kanadzie i Wielkiej Brytanii sugerują, że środek skutecznie i szybko redukuje ilość wirusa w organizmie u zakażonych osób, o ok. 95 proc. w ciągu 24 godzin i 99 proc. w ciągu 72 godzin. To z kolei pozwala na zatrzymanie transmisji wirusa, skrócenie choroby i złagodzenie jej przebiegu.
Badanie randomizowane
O wynikach badań klinicznych produktu przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii informował kilka dni temu serwis pharmacytimes.com.
Wykazały one, że aerozol do nosa z tlenkiem azotu jest zarówno bezpiecznym, jak i skutecznym leczeniem przeciwwirusowym, zapobiegającym przenoszeniu COVID-19 i czasie trwania objawów, a także zmniejszającym nasilenie objawów i minimalizowania skutków choroby u osób już zakażonych.
Podczas randomizowanego, podwójnie ślepego, kontrolowanego placebo badania fazy 2, badacze ocenili 79 pacjentów z potwierdzonym COVID-19, którym podano spray wcześnie po rozpoznaniu. Wyniki uzyskane po leczeniu wykazały, że spray znacznie obniżył poziom SARS-CoV-2, nawet u pacjentów z wysokim poziomem wiremii.
Działa też na brytyjską mutację?
Ponadto stwierdzono, że większość pacjentów włączonych do badania była zakażona brytyjskim wariantem SARS-CoV-2.
Po leczeniu aerozolem do nosa u pacjentów nie wystąpiły żadne zdarzenia niepożądane podczas badania w Wielkiej Brytanii, co odpowiada wynikom z wcześniejszych kanadyjskich badań klinicznych.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych