Jad kiełbasiany stanie się skutecznym lekiem na depresję?

FARMAKOTERAPIA

Autor: gs24.pl/rynekaptek.pl   21-04-2017, 14:29

Jad kiełbasiany stanie się skutecznym lekiem na depresję? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Toksyna botulinowa, zwana też jadem kiełbasianym, być może znajdzie zastosowanie także w psychiatrii – pisze portal gs24.pl.

Toksyna botulinowa to neurotoksyna wytwarzana przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum.

Jest to jedna z najbardziej trujących substancji występujących naturalnie w przyrodzie. Jednak przy bardzo wysokim rozcieńczeniu toksyna stwarza możliwość selektywnego wyłączania nadreaktywnych mięśni, dlatego też znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny – być może wkrótce także w psychiatrii.

Jak podaje portal gs24.pl, firma Allergan poinformowała, że będzie kontynuować badania nad użyciem preparatu Botox (nazwa handlowa substancji wytwarzanej przez firmę) w leczeniu zaburzeń depresyjnych i określiła dotychczasowe wyniki badań jako „zachęcające”.

W fazie II badania klinicznego wykazano, że dawka leku (30 jednostek) wykazała większą skuteczność w leczeniu depresji w porównaniu z placebo.

Producent leku uważa, że modyfikując wyraz twarzy i skurcze mięśni przez zastrzyki botoksowe, można przyczynić się do wystąpienia modyfikacji obwodów mózgowych korzystnych w leczeniu depresji.

Więcej: http://www.gs24.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH