Jak pacjenci onkologiczni reagują na szczepionki na covid-19?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   09-06-2021, 10:12

Jak pacjenci onkologiczni reagują na szczepionki na covid-19? Badanie: poziom przeciwciał jest wystarczająco wysoki, aby zapewnić pełną ochronę 90 procentom pacjentów onkologicznych poddanych aktywnemu leczeniu przeciwnowotworowemu (fot. Pixabay)

Dziewięciu na dziesięciu pacjentów onkologicznych po zaszczepieniu przeciw covid-19 wykazuje silną reakcję przeciwciał - wynika z badań.

Szczepionki przeciwko Covid-19 są skuteczne u 90 procent pacjentów z rakiem - dowiodły przeprowadzone w Izraelu badania, o których pisze "Times of Israel". Ich wyniki opublikowane zostały w piśmie "JAMA Oncology".

Tylko 10 badanych nie wygenerowało odpowiedzi przeciwciał

Jak wynika z badań dziewięciu na dziesięciu pacjentów onkologicznych po zaszczepieniu wykazuje silną reakcję przeciwciał. Zdaniem naukowców to powinno rozwiać obawy, że ludzie walczący z chorobą nowotworową będą mieli znacznie słabszą ochronę przed koronawirusem.

Jak pisze dziennik lekarze ze szpitala Beilinson w Petach Tikwa monitorowali 102 pacjentów z rakiem po zaszczepieniu dwiema dawkami szczepionki Pfizer, tylko 10 nie wygenerowało odpowiedzi przeciwciał.

- Odkryliśmy, że poziom przeciwciał jest wystarczająco wysoki, aby zapewnić pełną ochronę 90 procentom pacjentów onkologicznych poddanych aktywnemu leczeniu przeciwnowotworowemu - powiedział prof. Salomon Stemmer, dyrektor ds. badań onkologicznych w Beilinson.

- To ekscytująca wiadomość, która może mieć ogromne znaczenie - dodał.

Poziom przeciwciał u pacjentów z rakiem jest niższy niż u innych

- Te wyniki są bardzo ważne, ponieważ pozwalają pacjentom czuć się dobrze, czuć się pewnie i kontynuować normalne życie. Podczas pandemii wielu chorych na raka pozostało w domu, a nawet bało się chodzić do lekarzy, więc jest to bardzo istotne - zaznaczył Stemmer.

Przyznał jednak, że odsetek pacjentów z rakiem wytwarzających przeciwciała był niższy niż wśród zdrowej grupy kontrolnej 78 osób, u których w 100 procentach wytworzyła się odpowiedź przeciwciał. - Pomimo że poziom przeciwciał u pacjentów z rakiem jest niższy niż u innych, nadal jest on 20 razy wyższy niż poziom, który określa się jako pozytywny - podkreślił.

- Fakt, że Izrael znajduje się na czele globalnej walki z Covid-19, posiadając najwyższy wskaźnik zaszczepionych obywateli, dał nam możliwość nie tylko walki z pandemią, ale także zebrania dużej wiedzy na temat szczepionki - ocenił Stemmer. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH