Jak pacjenci sami trują się lekami

FARMAKOTERAPIA

Autor: wspolczesna.pl, LJ/rynekaptek.pl   09-02-2011, 13:23

Jak pacjenci sami trują się lekami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ośrodek Monitorowania Działania Niepożądanych Leków CMUJ w Krakowie poinformował o zgłoszonych 525 przypadkach występowaniu polekowych działań niepożądanych w 2010 roku w Polsce południowo-wschodniej.

Zgłoszono osiem przypadków śmierci, które powodowane były niepożądanym działaniem leków. Siedem zgonów dotyczyło osób powyżej 65 lat, które zażywały jednocześnie kilka, a nawet kilkanaście specyfików.

Dr Jarosław Woroń, ekspert z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Collegium Medicum UJ, przyznaje, że w wielu przypadkach było niemożliwe stwierdzenie, jak długo pacjent zażywał leki, gdyż sam tego nie pamiętał.


Specjaliści zauważają, że problem bardzo często dotyczy osób starszych,
które przyjmują za dużo leków, często nawzajem się wykluczających. Ludzie ci leczą się u kilku specjalistów: diabetologa, urologa, kardiologa, psychiatry i nie zawsze powiadamiają lekarza o zażywanych już lekach.

- Osoba starsza zazwyczaj ma kilka chorób, każdą leczy inny specjalista i przepisuje swoje leki - mówi prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Lekarz rodzinny nie jest często w stanie nad tym zapanować.

Dlatego tak bardzo potrzebni są geriatrzy. W białymstockiej klinice pierwszą rzeczą, jaką musi zrobić osoba przyjmowana na oddział, jest przyniesienie ze sobą wszystkich zażywanych leków. Czasem to cała reklamówka.

O potrzebie indywidualizacji terapii u osób starszych mówi również
dr Jarosław Woroń: – U osób powyżej 65 roku życia, znacznie wzrasta częstość występowania zarówno różnego typu schorzeń współistniejących, co pociąga za sobą konieczność stosowania wielu leków jednocześnie. Wzrasta również częstotliwość występowania w tej populacji polekowych działań niepożądanych.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH