Jak skrócić termin podania drugiej dawki?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   17-05-2021, 07:43

Jak skrócić termin podania drugiej dawki? W punkcie szczepień można próbować zmienić termin podania drugiej dawki Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Od 17 maja osoby, które wcześniej się zaszczepiły i miały wyznaczony dłuższy termin na drugą dawkę, mogą próbować się przerejestrować, czyli skrócić sobie ten czas oczekiwania.

Ci, którzy mieli wyznaczony dłuższy termin na drugą dawkę, mogą próbować go skrócić - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Zmiany w punkcie szczepień

Od poniedziałku, 17 maja, każdy kto będzie szczepił się preparatem AstraZeneca lub Pfizera będzie miał umawiany termin za pięć tygodni, czyli 35 dni.

Natomiast te osoby, które wcześniej się zaszczepiły i miały wyznaczony dłuższy termin na drugą dawkę, mogą próbować się przerejestrować, czyli skrócić sobie ten czas oczekiwania - powiedział w Polsat News minister Dworczyk.

Dodał, że to, czy uda się to zrobić, zależy od danego punktu szczepień, bo w większości punktów szczepień takiej możliwości nie ma ze względu na to, że nie ma tam tak dużej liczby szczepionek.

Potrzebna determinacja

- Natomiast w niektórych punktach takie możliwości są i jeśli ktoś jest zdeterminowany, to musi sam zweryfikować to w swoim punkcie szczepienia - zaznaczył Dworczyk.

Podkreślił, że przyspieszenie w szczepieniu zauważą też ozdrowieńcy, którzy musieli dotąd czekać 90 dni od daty pozytywnego testu na COVID-19 do zarejestrowania się, a teraz muszą czekać tylko 30 dni od tej daty.

Zaznaczył, że to jest grupa kilkuset tysięcy osób, które będą dzięki temu bezpieczniejsze, podobnie jak ich najbliżsi. Podkreślił, że wcześniej brak szczepionek był "tak dojmujący", że wówczas zgodnie z wytycznymi Rady Medycznej zdecydowano się na wydłużenie im terminu szczepienia.

Dla nastolatków tylko Pfizer

Szefa KPRM pytano też, jak będzie wyglądać w praktyce rozpoczynająca się w poniedziałek rejestracja szesnasto- i siedemnastolatków na szczepienie przeciw COVID-19.

Dworczyk powiedział, że od północy wszystkie osoby, które skończyły 16 rok życia, mogą się rejestrować na konkretne terminy szczepienia. To, co jest ważne - zaznaczał szef KPRM - to to, że osoba niepełnoletnia, gdy przyjdzie się zaszczepić, musi mieć zgodę podpisaną przez rodzica lub po prostu przyjść na szczepienie z rodzicem.

Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła obecnie tylko jedną szczepionkę do stosowania u osób 16-letnich i starszych. To preparat pod nazwą Comirnaty wyprodukowany przez Pfizer/BioNTech. Użycie pozostałych trzech szczepionek (Covid-19 Vaccine Moderna, Vaxzevria, COVID-19 Vaccine Janssen) możliwe jest tylko w przypadku osób pełnoletnich.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH