
Ponad jedna trzecia kobiet, u których zdiagnozowano stwardnienie rozsiane (SM), decyduje się nie mieć dzieci lub przesuwa decyzję o macierzyństwie na później - wynika z raportu przedstawionego na 7. Kongresie ECTRIMS/ACTRIMS.
Badania przeprowadzono wśród 807 pań z ośmiu krajów europejskich: Polski, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Zgodnie z szacunkami, żyje w nich 77 proc. wszystkich kobiet z SM w Europie. Wyniki posłużyły do stworzenia raportu na temat społeczno-ekonomicznych skutków SM dla kobiet ("The Socioeconomic Impact of MS on Women in Europe").
Jak pokazały badania istotny wpływ na decyzję kobiet o macierzyństwie miała możliwość wyboru terapii zarówno przed zajściem w ciążę, jak i po urodzeniu dziecka.
- Te wyniki potwierdzają, że plany macierzyńskie kobiety z SM powinny być istotnym czynnikiem uwzględnianym podczas wyboru terapii - powiedziała PAP Malina Wieczorek, prezes Fundacji SM - walcz o siebie, która uczestniczyła w kongresie ECTRIMS/ACTRIMS.
Przypomniała, że ubiegłoroczne polskie badanie zrealizowane na zamówienie Fundacji (przez Maison& Partners) pokazało, iż pytanie o plany macierzyńskie jest najrzadziej zadawanym przez lekarza pytaniem w kontekście wyboru metody leczenia. - Aż połowa kobiet z SM nie była pytana o to, czy chciałaby urodzić - pierwsze lub kolejne dziecko - zaznaczyła Malina Wieczorek.
Problemy macierzyństwa i płodności u kobiet z SM były poruszane podczas tegorocznego kongresu ECTRIMS/ACTRIMS w wielu prezentacjach.
Na spotkaniu prasowym zorganizowanym w ramach kongresu prof. Gavin Giovannoni z Barts and the London School of Medicine and Dentistry w Londynie zwrócił uwagę, że trzy czwarte kobiet z SM, u których stosuje się farmakoterapię, jest w wieku rozrodczym.
- W większości przypadków nie można kontynuować terapii w okresie ciąży - zaznaczył neurolog.
Na pół roku przed planowanym zajściem w ciążę konieczne jest odstawienie leczenia, ale wówczas ryzyko rzutu SM jest duże. Specjalista podkreślił, że inaczej jest w przypadku terapii, które polegają na niszczeniu bądź zmniejszaniu populacji komórek odporności, a następnie ich odbudowie. Do metod tych zalicza się autologiczne przeszczepienie komórek macierzystych szpiku oraz kladrybinę - pierwszy doustny lek należący do tzw. terapii selektywnej rekonstytucji immunologicznej (SIRT).
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych