Jaki związek ma karmienie piersią z ryzykiem cukrzycy?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-07-2017, 14:07

Jaki związek ma karmienie piersią z ryzykiem cukrzycy? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z badań duńsko-norweskiego zespołu naukowców wynika, że karmienie dziecka piersią do 1. roku życia ma związek z ponaddwukrotnie niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 1.

Cukrzyca typu 1 stanowi ok. 10 proc. wszystkich przypadków cukrzycy. Rozwija się głównie u dzieci i młodzieży.

Zalicza się ją do chorób autoagresywnych, czyli takich, które rozwijają się w efekcie błędnego ataku układu odporności na własne komórki. W tym wypadku atakowane i niszczone są komórki beta trzustki produkujące insulinę. Gdy większość z nich ulegnie zniszczeniu, pojawia się tak duży niedobór insuliny, że glukoza nie jest wystarczająco metabolizowana przez komórki organizmu. W rezultacie jej poziom we krwi utrzymuje się na niebezpiecznie wysokim poziomie. Pacjent wymaga wówczas natychmiastowego rozpoczęcia terapii insuliną.

Predyspozycje do rozwoju cukrzycy typu 1 są uwarunkowane genetycznie, ale na wystąpienie choroby wpływają również czynniki środowiskowe. Badania wskazują, że jednym z nich jest sposób żywienia dziecka w pierwszym okresie życia.

Naukowcy pod kierunkiem Nicolaia A. Lund-Blixa z Rikshospitalet w Oslo przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 155 tys. dzieci urodzonych w latach 1996-2009 w Danii oraz w Norwegii. Byli to uczestnicy dwóch badań - Norwegian Mother and Child Cohort Study (MoBa) oraz Danish National Birth Cohort (DNBC). Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Diabetes Care".

Rodzice dzieci udzielali informacji m.in. na temat sposobu karmienia maluchów w wieku 6 miesięcy i 18 miesięcy. Stan zdrowia dzieci śledzono bądź do 2014 r. (grupa duńska), bądź do 2015 r. (grupa norweska). W tym okresie cukrzycę typu 1 zdiagnozowano u 504 dzieci.

Jak wyliczyli naukowcy, dzieci, które nigdy nie były karmione piersią, miały ponad dwukrotnie wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1 w porównaniu z rówieśnikami, którzy pili mleko mamy w ciągu pierwszego roku życia (niezależnie od tego, jak długo trwało karmienie piersią - wyłączne czy uzupełniające).

Zdaniem autorów badania wyniki te potwierdzają tezę, że karmienie piersią może obniżać ryzyko cukrzycy typu 1 u dziecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH