Jakie objawy może dawać rak jajnika?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   20-09-2017, 10:23

Jakie objawy może dawać rak jajnika? Częstsze występowanie wzdęć, bólów brzucha, powiększenie obwodu w pasie mogą być objawami raka jajnika

Wczesne wykrycie raka jajnika utrudnia m.in. to, że objawy choroby są bardzo niespecyficzne i można je przypisać wielu innym schorzeniom. Są to np. objawy ze strony układu pokarmowego, jak wzdęcia, bóle brzucha, czy zmniejszenie apetytu.

Tymczasem z badań prowadzonych w USA i w Europie wynika, że znaczna część kobiet z rakiem jajnika odczuwała te objawy przynajmniej 6 miesięcy wcześniej w sposób okresowy, nawrotowy - nawet do 12 razy w miesiącu. - Dlatego jeśli jeżeli takie objawy się pojawią i utrzymują lub nawracają warto zgłosić się po poradę - do lekarza POZ lub do ginekologa. Tu też ważną rolę do odegrania mają mężczyźni, którzy powinni dopingować swoje partnerki, by szły do lekarza i wyjaśniały wszelkie problemy zdrowotne - powiedział dr Bodnar.

Eksperci zaznaczyli, że u pewnej grupy kobiet konieczne jest wykonywanie badań genetycznych, które mogą pomóc w oszacowaniu ryzyka raka jajnika i podjęciu działań profilaktycznych. - Jest to grupa pań, u których w rodzinie występowały często przypadki raka piersi, raka jajnika - powiedział dr Bodnar. U tych kobiet ryzyko zachorowania na raka jajnika jest istotnie wyższe, a główną rolę w jego rozwoju odgrywają czynniki genetyczne.

Wśród nich najlepiej poznane są mutacje w genach BRCA1 i BRCA 2, które kodują białka regulujące naprawę DNA. Szacuje się, że około 20 proc. przypadków najczęstszego podtypu raka jajnika, tj. nisko zróżnicowanego surowiczego raka jajnika, jest związanych z mutacjami w tych genach. U kobiet z mutacją w genie BRCA1 ryzyko raka jajnika wynosi od 39 do 63 proc., podczas gdy w ogólnej populacji szacuje się je na 1-2 proc.

Prof. Jezela-Stanek, specjalistka ds. genetyki klinicznej w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie wyjaśniła, że do poradni genetycznej na badania mutacji w genach BRCA powinny się zgłaszać: kobiety, u których w rodzinie były przypadki zachorowania na raka piersi czy raka jajnika, zwłaszcza przed 50. rokiem życia, mające w rodzinie osobę, u której rozpoznano mutację w genie BRCA, a także pacjenci z rakiem jajnika, raka piersi lub raka otrzewnej, bo stwierdzenie mutacji w którymś z tych genów może mieć wpływ na wybór terapii. Silnym wskazaniem do tych badań genetycznych u córki jest występowanie raka sutka u ojca.

Dr Bodnar przypomniał, że kobietom z mutacją w genie BRCA1 lub BRCA 2, które mają wysokie ryzyko zachorowania na raka jajnika, można zaoferować profilaktyczną operację usunięcia jajników i jajowodów (a także mastektomię ze względu na ryzyko raka piersi). Dotyczy to pań po 35. roku życia, które zakończyły plany macierzyńskie. Taka operacja redukuje ryzyko zachorowania. Obecnie nie są to jednak zabiegi w pełni refundowane, podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH