Jakie są plusy biologicznych leków biopodobnych?

FARMAKOTERAPIA

Autor: aptekarzpolski.pl/rynekaptek.pl   07-11-2017, 13:05

Jakie są plusy biologicznych leków biopodobnych? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Biologiczne leki biopodobne są tańsze od biologicznych leków referencyjnych. Ich wykorzystanie ogranicza wydatki systemu i pozwala leczyć więcej chorych za te same pieniądze - czytamy w najnowszym wydaniu Aptekarza Polskiego.

Przytaczając publikację skupiającą się głównie na biologicznych lekach biopodobnych, warto na początku przypomnieć historię leków biologicznych.

Pierwsze biologiczne leki pojawiły się na rynku farmaceutycznym w Polsce około 80 lat temu. Były to przetaczana krew ludzka, insuliny otrzymywane ze świń, surowice końskie czy szczepionki - opisuje autor tekstu, dr nauk farm. Leszek Borkowski ze Szpitala Wolskiego im. dr Anny Gostyńskiej w Warszawie.

Dynamiczny postęp w rozwoju biologicznych leków rozpoczął się 44 lata temu, gdy w 1973 roku Cohen i Boyer opracowali metodę rekombinacji DNA. Zostało to wykorzystane praktycznie 35 lat temu, gdy w 1982 roku firma Eli Lilly wprowadziła pierwszy rekombinowany lek – insulinę ludzką.

Kolejnym milowym krokiem było opracowanie technologii produkcji przeciwciał monoklonalnych, uważane za wynalazek, który był przełomowy w historii medycyny oraz nauk biologicznych.

Dzisiaj do biologicznych produktów leczniczych zaliczamy związki powstające na drodze biosyntezy, czyli produkcji w kooperacji przemysłowej z organizmami żywymi, takimi jak bakterie, komórki ssaków, komórki roślin wyższych lub komórki drożdży oraz izolowane z organizmów wyższych na przykład ludzki czynnik VIII krzepnięcia krwi czy ludzkie immunoglobuliny.

Biologiczne leki mają więc już ponad trzydziestoletnią, rosnącą systematycznie i ugruntowaną pozycję w leczeniu wielu poważnych chorób. Obecnie w Polsce występuje ich blisko 300, a biologicznych leków biopodobnych - niemal 170.

Jak czytamy, dzisiaj biologiczne leki biopodobne są wytwarzane często przez te same firmy farmaceutyczne, które wcześniej wprowadzały biologiczne leki referencyjne. Dzieje się tak, ponieważ firmy farmaceutyczne z wielkiej dwudziestki światowej uznały, że lepiej samemu zarobić na lekach biopodobnych, niż „oddać pieniądze konkurencji”.

Biologiczne leki biopodobne są tańsze od biologicznych leków referencyjnych. Ich wykorzystanie ogranicza wydatki systemu i pozwala leczyć więcej chorych za te same pieniądze. Wejście leku biologicznego biopodobnego na listę refundacyjną w Polsce wiąże się z ustawową obniżką ceny o 25% w stosunku do biologicznego leku referencyjnego.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH