Janet Yellen: opiaty sprzyjają bezrobociu

FARMAKOTERAPIA

Autor: Parkiet/rynekaptek.pl   24-11-2017, 10:06

Janet Yellen: opiaty sprzyjają bezrobociu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ocenie Janet Yellen (amerykańska ekonimistka, przewodnicząca Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych) za niski poziom aktywności zawodowej odpowiedzialne są opiaty. Problem dotyczy głównie tak zwanych prime-age workers (przedział wiekowy 25–54 lat).

Fakt ten potwierdza opublikowany wcześniej raport ekonomistów Goldman Sachs. Wynika z niego, że dziennie z powodu przedawkowania w USA umiera 90 osób, co jest zdecydowanie rekordowym poziomem. Wzrost śmiertelności z powodu spożycia narkotyków wzrasta od przełomu wieków. W 2000 r. było to ok. 8 tys. osób rocznie a w 2015 r. już ok. 33 tys.

Według raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego zdecydowanie zmienia się struktura ludzi uzależnionych od heroiny. Wzrasta liczba uzależnionych białych; obecnie to ok. 90 proc. wszystkich uzależnionych, a także opóźnia się wiek sięgania po narkotyki - przeciętny uzależniony sięga po nie w wieku ok. 23 lat, podczas gdy jeszcze niedawno w wieku 16 lat.

Jako przyczynę takiego stanu rzeczy ekonomiści podają zdecydowany wzrost sprzedaży liczby tzw. półsyntetycznych opioidów, czyli leków zawierających substancję przeciwbólową oraz drugą o działaniu uspokajającym.

Według Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania Chorobom w 2012 r. liczba recept na leki przeciwbólowe wyniosła w USA ok 250 mln, co stanowiło wzrost o 300 proc. w ciągu 13 lat.

Sytuacji tej sprzyja bezrobocie, za które w dużej mierze odpowiedzialny jest postęp gospodarczy i związana z nim automatyzacja. Od styczniu 2000 r. poziom aktywności zawodowej znajduje się w trendzie spadkowym, obecnie wynosi blisko 63 proc. 

Więcej: www.parkiet.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH