Japonia: morze skażone radioaktywnym jodem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   30-03-2011, 09:40

W wodzie morskiej w pobliżu uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima zarejestrowano bardzo wysoki poziom radioaktywnego jodu, aż o 3 355 razy przekraczający dopuszczalną normę - poinformowała w środę (30 marca) agencja Kyodo.

Kyodo podała także, że o połowę obniżył się poziom radioaktywnej wody w pomieszczeniu, gdzie znajdują się turbiny reaktora nr 1. Jeszcze niedawno skażona woda sięgała tam do wysokości jednego metra.

Ekipy techniczne cały czas próbują schładzać uszkodzone reaktory. Nie wiadomo jednak, kiedy ich wysiłki przyniosą widoczne efekty. Eksperci twierdzą, że może to potrwać nawet kilka miesięcy.

– Niezwykle trudno przewidzieć rozwój wydarzeń w Fukushimie – nie ukrywa Naoto Kan, premier Japonii.

Tymczasem jeden z szefów spółki Tepco, zarządzającej elektrownią, zwrócił uwagę na coraz gorszy stan psychiczny inżynierów i techników, którzy od kilkunastu dni walczą ze skutkami katastrofy w elektrowni.

– Są coraz bardziej nerwowi i wyczerpani psychicznie, boją się o swoje zdrowie, a piętrzące się trudności sprawiają, że tracą nadzieję na ostateczny sukces – powiedział dziennikowi „Asahi Shinbun" menedżer Tepco.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH