Japonia: rozszerzenie strefy ewakuacji wokół Fukushimy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   11-04-2011, 15:37

Władze Japonii postanowiły rozszerzyć strefę ewakuacji wokół elektrowni atomowej Fukushima I, poważnie uszkodzonej przez trzęsienie ziemi i tsunami 11 marca.

Dotychczas ewakuowano mieszkańców z obszaru w promieniu 20 km od elektrowni, zaś na obszarze w odległości od 20 do 30 km mieszkańcom powiedziano jedynie, żeby pozostawali w domach i doradzano dobrowolną ewakuację.

Według Yukio Edano,rzecznika rządu strefa ewakuacji zostanie poszerzona o kilka miejscowości, w których doszło do kumulacji substancji radioaktywnych. Rzecznik podkreślił jednak, że nie ma potrzeby natychmiastowej ewakuacji z tych terenów. Mieszkańcy powinni je opuścić w ciągu miesiąca.

Ekspreci organizacji Greenpeace poinformowali o wysokim, groźnym dla zdrowia poziomie promieniowania na obszarach zamieszkanych wokół Fukushimy, nawet w odległości 60 km od elektrowni. W niektórych miejscach kontaminacja jest tak duża, że dopuszczalną roczną dawkę promieniowania (1000 mikrosiwertów) mieszkańcy wchłonęliby w ciągu kilku tygodni.

Analiza próbek ziemi, przeprowadzona przez ekspertów Greenpeace wykazała, że źródłem 80 proc. radioaktywności są izotopy cezu. Okres połowicznego rozpadu cezu 137 wynosi ok. 30 lat, zaś cezu 134 - dwa lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH