Japonia: zgon z powodu odkleszczowego zespołu trombocypenii

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-07-2017, 14:55

Japonia: zgon z powodu odkleszczowego zespołu trombocypenii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

50-letnia Japonka zmarła na wyjątkowo rzadką chorobę odkleszczową. Zgon nastąpił najprawdopodobniej po ugryzieniu przez kota, który był zainfekowany tym bardzo rzadkim wirusem powodującym odkleszczowy zespół trombocytopenii.

"BBC News" informuje, że kobieta chciała pomóc zabłąkanemu kotu, który był chory. Kot ją ugryzł. Kobieta poczuła się źle i po 10 dniach zmarła z powodu trombocytopenii (małopłytkowości).

Choroba ta zwykle związana jest uszkodzeniami szpiku kostnego, ale mogą ją wywołać również patogeny, np. wirus zapalenia wątroby typu C lub wirus HIV. Powoduje ona spadek liczby płytek krwi i może być groźna dla życia. Jest jedną z głównych przyczyn skaz krwotocznych.

Lekarze, którzy opiekowali się pacjentką, stwierdzili, że nie doszło u niej do ukąszenia przez kleszcza, więc musiała się zarazić od kota, który był zainfekowany tym bardzo rzadkim wirusem powodującym odkleszczowy zespół trombocytopenii.

Dotychczas stwierdzono jedynie pojedyncze przypadki zakażenia tym patogenem w Chinach, Korei i Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni pierwszy taki przypadek odnotowano w 2013 r.

Odkleszczowy zespół trombocytopenii w 30 proc. przypadków ma bardzo groźny przebieg, szczególnie u osób po 50. roku życia. Japonka, która się zaraziła od zakażonego kota, miała wyjątkowego pecha.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH