Jeden objaw wyróżnia wariant Delta. Nadzór sanitarny, a nie kwarantanna dla zaszczepionych

FARMAKOTERAPIA

Autor: Polsat News   07-07-2021, 09:02

Jeden objaw wyróżnia wariant Delta. Nadzór sanitarny, a nie kwarantanna dla zaszczepionych Powodem wycofania się z pierwotnej decyzji o kwarantannie dla zaszczepionych, ma być też obawa rządu przed zatrzymaniem procesu szczepień przeciw COVID-19 (fot. Pixabay)

Osoby zaszczepione będą objęte nadzorem sanitarnym, a nie kwarantanną po kontakcie z wariantem Delta - przekazał w Polsat News Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.

5 lipca rzecznik resortu zdrowia informował, że każdy, w tym osoby, które przyjęły szczepionkę będą musiały odbyć 14-dniową kwarantannę.

Jednak byłoby to negatywnie odebrane w świetle wcześniejszych zapowiedzi, że osoby zaszczepione będą korzystać z pewnych przywilejów i udogodnień.

Powodem wycofania się z pierwotnej decyzji, ma być też obawa rządu przed zatrzymaniem procesu szczepień przeciw COVID-19.

Szczepionki chronią przed różnymi wariantami

- Poprosiliśmy sanepid o przeanalizowanie danych dotyczących zakażeń różnymi wariantami, czyli delta, beta i gamma. Tych przypadków mamy 166 i na te 166 tylko 3 to osoby w pełni zaszczepione, więc szczepionki nas chronią. Kwarantanny wprowadzane przez inspektorów wynikały z tego, że nie wiedzieliśmy jak ten wariant się przenosi - wyjaśniał w Polsat News rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. 

Dodał, że "teraz wiemy, że osoby zaszczepione są chronione na 100 proc. przed ciężkim przebiegiem, przed hospitalizacją i zgonem". - Te 3 przypadki świadczą, że możliwość zakażenia jest niewielka, stąd tylko nadzór ze strony sanepidu - przekazał. 

Rzecznik zapewnił, że szczepionki chronią przed zakażeniem, więc nie jest konieczna kwarantanna. - Wystarczy tylko telefon ze strony sanepidu i notoryczne pytanie o stan zdrowia - zaznaczył. - Nie ma ognisk wariantu delta - podkreślał.

Potrzebujemy około 2-3 miesięcy, aby „narodziła się” nowa fala

Dr Joanna Jursa-Kulesza zwraca uwagę, że obawa przed wariantem Delta wirusa SARS-CoV-2 jest uzasadniona, gdyż może być odpowiedzialny nawet za 70 proc. infekcji jesienią.

- Jesteśmy na etapie zakończenia fali pandemii, którą mieliśmy od stycznia do kwietnia. Potrzebujemy około 2-3 miesięcy, aby „narodziła się” nowa fala, pamiętajmy, że codziennie nadal identyfikujemy osoby zakażone - podkreśla.
- Oczywiście rozmiar zakażeń jest zupełnie inny niż miesiąc temu, ale to nie znaczy, że zagrożenie minęło - powiedziała w rozmowie z PAP dr Joanna Jursa-Kulesza.

Wariant Delta - jak go rozpoznać?

Z kolei dr hab. Wojciech Feleszko, pediatra, immunolog i pulmonolog w Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odpowiada na pytanie, czy oraz w jaki sposób można rozpoznać zakażenie wariantem Delta.

- Jako jeden z czynników, które mogą trochę odróżniać ten wariant od innych, podaje się objawy brzuszne. Jednak główne objawy są takie same, jak wcześniej, czyli, między innymi: objawy zapalenia gardła, katar, nieżyt nosa, gorączka, biegunka oraz możliwa utrata węchu i smaku - wylicza dr hab. Wojciech Feleszko.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH