Jeden zastrzyk na tydzień i choroba jest pod kontrolą

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   21-04-2021, 17:02

Jeden zastrzyk na tydzień i choroba jest pod kontrolą Będzie zmiana w leczeniu cukrzycy typu II? Opracowano terapię do podania raz w tygodniu Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Leczenie insuliną jest obciążające, wymaga częstych zastrzyków, co stygmatyzuje chorych. Opracowanie skutecznej i bezpiecznej insuliny do podawania raz w tygodniu to ogromny postęp - ocenia ekspert.

Cotygodniowe podawanie nowego rodzaju insuliny to bezpieczna alternatywa dla codziennych zastrzyków w cukrzycy typu 2 - wykazały dwa badania kliniczne drugiej fazy.

Cotygodniowo podawana insulina zmniejszy obciążenie pacjentów leczeniem i poprawi przestrzeganie zasad terapii - twierdzą naukowcy.

Rzadsze dawkowanie jest mniej uciążliwe
Utrzymanie odpowiedniego leczenia insuliną to niemałe wyzwanie dla milionów chorych na cukrzycę typu 2. Codzienne zastrzyki są nieprzyjemne, uciążliwe, a do tego niektórym osobom trudno jest o nich pamiętać.

Dla skuteczności leczenia ważne są też różnorodne czynniki, takie jak odpowiednia dawka, czy pora jej podania.

Specjaliści uważają, że zmniejszenie częstości podawania insuliny może zredukować opóźnienia w rozpoczęciu terapii i poprawić długoterminowe przestrzeganie jej zasad, kontrolę poziomu glukozy i ostatecznie stan pacjenta.

Częste iniekcje stygmatyzują chorych
Jak pokazały dwa badania kliniczne drugiej fazy leczenie cotygodniowym zastrzykiem z insuliną nowego typu może być podobnie skuteczne, jak codzienne iniekcje.

- Leczenie insuliną jest obciążające, wymaga częstych zastrzyków i nadal oznacza pewne stygmatyzowanie chorych. Opracowanie skutecznej i bezpiecznej insuliny, którą można podawać raz na tydzień to ogromny postęp - mówi prof. Ildiko Lingvay z University of Texas Southwestern Medical School, współautorka badań i konsultantka w sponsorującej oba projekty firmie Novo Nordisk.

Testy obejmujące łącznie prawie 360 pacjentów oceniły różne sposoby optymalizacji dawki insuliny i praktyczne aspekty jej stosowania. Okazało się na przykład, że korzystnie jest zacząć od wyższej dawki - tzw. dawki wiodącej, co pozwala na szybsze osiągnięcie założonego poziomu glukozy.

Trwa badanie trzeciej fazy
- Te dwa badania stanowiły podstawę dla większego badania trzeciej fazy, które już trwa w UT Southwestern i w innych miejscach. Jego cel to ocena skuteczności podawanej co tydzień insuliny u pacjentów z cukrzycą typu 1 i 2 - wyjaśnia prof. Lingvay.

- Cotygodniowo podawana insulina zmienia zasady gry. Pozwoli zmniejszyć obciążenie pacjentów leczeniem i poprawić przestrzeganie zasad terapii. Nowy reżim leczenia ograniczy także obciążenie tych, którzy opiekują się chorymi na cukrzycę wymagającymi podawania insuliny. Dotyczy to np. pacjentów, którzy potrzebują pomocy w zastrzykach, mieszkają w domach opieki, czy mają kłopoty z pamięcią. Cotygodniowe iniekcje ułatwią leczenie i ograniczą kłopoty opiekunów - dodaje badaczka.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-04/usmc-oi041921.php

https://care.diabetesjournals.org/content/early/2021/04/15/dc20-2877

https://care.diabetesjournals.org/content/early/2021/04/15/dc20-2878

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH