Jedwab nie daje poprawy u osób z atopowym zapaleniem skóry

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   18-04-2017, 15:48

Jedwab nie daje poprawy u osób z atopowym zapaleniem skóry Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jedwab to niepotrzebny wydatek dla dzieci z atopowym zapalaniem skóry, bo noszenie odzieży z tego materiału nie łagodzi objawów tej choroby - wynika z badań brytyjskich specjalistów opublikowanych przez "PLOS Medicine".

Główny autor badania o nazwie "CLOTHES Trial" dr Kim Thomas z University of Nottingham wyjaśnia, że w ramach badania obserwowano trzysta dzieci w wieku od jednego do 15 lat, ciepiących na egzemę - chorobę zapalną skóry, która nie jest związana z infekcją. Schorzenie to, nazywane atopowym zapaleniem skóry, może jednak zwiększać ryzyko zakażeń wirusowych i bakteryjnych skóry.

Dzieci podzielono na dwie grupy. Wszystkie miały zapewnioną standardową opiekę, ale część dzieci przez pół roku używała również odzieży z jedwabiu, która w Wielkiej Brytania jest refundowana z budżetu dla osób z tych schorzeniem.

Stan zdrowia maluchów monitorowano co dwa miesiące.

Z obserwacji tych wynika, że infekcje skóry występowały u 25 proc. dzieci używających jedwabnej odzieży oraz u 28 proc. tych, które jej nie stosowały.

Dr Kim Thomas twierdzi, że tak mała różnica nie jest statystycznie znamienna, co oznacza, że jedwab nie daje poprawy u osób z atopowym zapaleniem skóry.

Zdaniem specjalisty odzież z tego materiału jest niepotrzebnym wydatkiem - tym bardziej, że nie poprawia również jakości życia dzieci z tych schorzeniem. W USA z powodu atopowego zapalenia skóry cierpi już 30 proc. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH