Jest problem z leczeniem nawrotowych i opornych chłoniaków

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-03-2017, 13:42

Jest problem z leczeniem nawrotowych i opornych chłoniaków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mam czym leczyć, ale w opornym i nawrotowym chłoniaku nieziarniczym z komórek B brakuje w naszym kraju nowych terapii, które są skuteczne i bezpieczne dla pacjentów - mówiła PAP dr Monika Długosz-Danecka z Kliniki Hematologii CM UJ w Krakowie.

W  Polsce co roku wykrywa się około 7,5 tys. zachorowań na chłoniaki, z tendencją wzrostową o 4-5 proc. rocznie. Jest to nowotwór układu chłonnego, charakteryzujący się niekontrolowanym rozrostem białych krwinek (limfocytów B lub T), które chronią organizm przed infekcjami.

Najczęściej wykrywany jest chłoniak rozlany z dużych komórek B (DLBCL), na który przypada 35 proc. wszystkich nowotworów układu chłonnego. Na tę postać chłoniaka przypada również najwięcej, bo aż 80 proc. agresywnych postaci tych nowotworów, szczególnie trudnych do leczenia.

Dr Monika Długosz-Danecka wyjaśnia, że na ogół nie ma większych problemów z leczeniem tego chłoniaka nieziarniczego - są dostępne leki pozwalające opanować chorobę. W większości przypadków standardem jest immunochemioterapia (R-CHOP), polegająca na podawaniu choremu chemioterapii (cytostatyków) i przeciwciał monoklonalnych (rytuksymabu).

Według ekspertów taka terapia daje szansę na długotrwałe wyleczenie nawet u 60-70 proc. pacjentów, a u niektórych chorych może doprowadzić nawet do całkowitego wyleczenia. Terapia ta jest dostępna w Polsce w ramach programu terapeutycznego finansowanego przez NFZ.

Jest natomiast problem z leczeniem nawrotowych i opornych na leczenie agresywnych chłoniaków z dużych komórek B. Dr Monika Długosz-Danecka zaznacza że u niektórych chorych można powtórzyć tę samą co wcześniej chemioterapię, ale w większych dawkach. Może ona doprowadzić do remisji choroby - można wówczas ewentualnie zastosować u chorego przeszczep szpiku kostnego.

- Taka terapia możliwa jest jednak u stosunkowo młodych wiekiem pacjentów, w ogólnie dobrym stanie zdrowia. Starsi chorzy, cierpiący często również na inne schorzenia, mogą już takiej terapii nie wytrzymać - podkreśliła specjalistka. Dodaje, że większość chorych na chłoniaka z dużych komórek pacjentów jest już po 65. roku życia.

Konsultant krajowy w dziedzinie hematologii prof. Wiesław Jędrzejczak wyjaśnia w wypowiedzi dla "Medexpress", że nawrotowa postać chłoniaka u części pacjentów wymaga zmiany schematu terapii, o innym mechanizmie działania, szczególnie w przypadku wczesnego jej nawrotu. Powtórzenie tego samego schematu terapii może być u nich niewystarczające.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH