Jesteś zaszczepiony? Możesz jechać do Hiszpanii bez kontroli sanitarnej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   21-05-2021, 19:08

Jesteś zaszczepiony? Możesz jechać do Hiszpanii bez kontroli sanitarnej Hiszpania chce otworzyć się na turystów Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Już od 7 czerwca możliwe będzie podróżowanie bez kontroli sanitarnych na podstawie dokumentu o przebytych szczepieniach. Dotyczy to też kilku państw spoza UE.

Od 7 czerwca Hiszpania będzie przyjmować na swoje terytorium wszystkich zagranicznych turystów na podstawie dokumentu potwierdzającego ich pełne zaszczepienie przeciw Covid-19 - ogłosił 21 maja premier Pedro Sanchez.

Początek ruchu - 7 czerwca

Szef rządu zapowiedział podczas madryckich targów turystycznych Fitur, że osoby, które zakończyły proces szczepienia, nie będą przechodzić kontroli sanitarnych. Będzie to dotyczyło osób przybywających do Hiszpanii zarówno z UE, jak i spoza niej.

Sanchez podkreślił, że już od 7 czerwca możliwe będzie podróżowanie bez kontroli sanitarnych na podstawie dokumentu o przebytych szczepieniach z kilku państw spoza Unii, uznanych za "bezpieczne pod względem epidemicznym". Wśród nich wymienił Wielką Brytanię, Australię, Nową Zelandię, Singapur, Izrael, Koreę Południową, Chiny, Tajlandię oraz Rwandę.

Stawiają na turystykę

Według Sancheza władze sanitarne Hiszpanii będą uznawały za zaszczepionych przeciw Covid-19 tych turystów, którzy przyjęli preparaty zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), jak też przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Oznacza to możliwość swobodnego podróżowania do Hiszpanii osób zaszczepionych rosyjskim preparatem Sputnik V.

Jak przekazał Sanchez, Hiszpania spodziewa się, że podczas nadchodzącego lata do kraju przyjedzie 30-40 proc. liczby urlopowiczów notowanej przed pandemią.

- Spodziewamy się w sezonie wakacyjnym od 8,5 do 10 mln zagranicznych turystów - powiedział szef rządu, przypominając, że w czwartek władze unijne osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie tzw. paszportu szczepionkowego, który ma umożliwić swobodny przepływ osób w Europie podczas pandemii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH