
Wyszczepialność na choroby zakaźne w ramach szczepień obowiązkowych wynosi, w zależności od choroby, od 93% do 99,5%. Ale jest też wzrost liczby osób uchylających się od szczepień.
23 czerwca wiceminister zdrowia, Anna Goławska, przedstawiła informację na temat realizacji Programu Szczepień Ochronnych w Polsce. Słuchaczami byli posłowie sejmowej komisji zdrowia, którzy potem mieli też możliwość zadania własnych pytań.
Obowiązkiem szczepień ochronnych w 2020 r. objętych było dwanaście chorób zakaźnych, w tym ospa wietrzna ze wskazaniem szczepienia w grupach ryzyka.
Prowadzone były też szczepienia poekspozycyjne przeciwko wściekliźnie i tężcowi oraz realizowane szczepienia dla osób z kontaktu z osobami chorującymi na odrę.
W 2021 r. do wykazu szczepień obowiązkowych zostało wprowadzone szczepienie przeciwko rotawirusom dedykowane dzieciom po ukończeniu 6 tygodnia życia.
- Obecnie prowadzone są również nieobowiązkowe, darmowe szczepienia przeciw COVID-19 (w pełni zaszczepionych zostało 11 mln osób) - przekazała wiceminister.
Z danych o wykonawstwie szczepień wynika, że na przestrzeni ostatnich 5 lat, 95% dzieci i młodzieży objęto szczepieniami i w odniesieniu do większości szczepień w 2017, 2018 r. i 2019 roku uzyskano zadowalający stan zaszczepienia wynoszący, w zależności od choroby, od 93% do 99,5%.
Tendencja wzrostu liczby osób uchylających się od szczepień postępuje. Względem roku 2018 w 2019 odnotowano wzrost zgłoszeń w oparciu o karty uodpornienia o 8 267 przypadków.
Na podstawie danych za 2019 r., wykonawstwo szczepień na poziomie województw było zróżnicowane i nie było niższe niż 92,9%, za wyjątkiem wykonawstwa szczepień przeciw gruźlicy dzieci – w tym wypadku wyniosło 97,7%.
Utrzymujący się stan zaszczepienia >90,0% populacji podlegającej szczepieniom obowiązkowym jest wystarczający do osiągnięcia odporności zbiorowiskowej, zapobiegającej epidemicznemu szerzeniu się zachorowań.
Jak oceniła wiceminister, obecnie funkcjonujący w Polsce system zaopatrzenia w szczepionki jest wydolny i zapewnia ciągłość szczepień i dostęp do produktów leczniczych niezbędnych w ich realizacji. Ministerstwo Zdrowia prowadzi pracę nad projektem ustawy o funduszu kompensacyjnym za odczyny poszczepienne, który miałby powstać do końca 2021 roku.
W dyskusji posłowie pytali m.in. o: prowadzenie programów edukacyjnych i informacyjnych, że szczepionki są jedyną ochroną przed określonymi chorobami.
Pytali też o reakcje Ministerstwa Zdrowia i rządu na rozwijające się ruchy antyszczepionkowe, promowanie corocznych szczepień na grypę oraz braki szczepionek podczas jesiennych sezonów zachorowań.
Część zagadnień dotyczyła szczepień przeciwko covid-19: czy możliwa jest zmiana typu drugiej dawki szczepionki na COVID-19 w przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz przeszkody i ograniczenia utrudniające prowadzenie programów szczepień, w tym o współpracę międzyresortową.
Interesowała ich też różnica w poziomie wyszczepienia pomiędzy regionami oraz kwestia wprowadzenia kalendarza szczepień dla dorosłych i zwiększenie szczepień w grupach ryzyka (osoby starsze, przewlekle chorzy, dzieci) oraz personelu medycznego, a także egzekwowanie obowiązku szczepień.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych