Kampania społeczna: rak wolny od bólu

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   30-03-2015, 15:17

Kampania społeczna: rak wolny od bólu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Koalicja na Rzecz Walki z Bólem i Fundacja Wygrajmy Zdrowie rozpoczynają ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem „Rak wolny od bólu” walcząc ze stereotypami: „Rak musi boleć”, „Trzeba się przyzwyczaić do bólu”, „Leki opioidowe to narkotyki”.

W inicjatywę zaangażował się prof. Jerzy Stuhr - społeczny ambasador kampanii.

Planowane działania w ramach kampanii będą miały zasięg ogólnopolski i potrwają od marca do września 2015. Kampania będzie komunikowana w prasie, radio i mediach społecznościowych.

W ramach kampanii odbędą się także bezpłatne konsultacje dla pacjentów onkologicznych w zakresie leczenia bólu. Akcja nosi tytuł „Soboty wolne od bólu” i zostanie przeprowadzona w poradniach leczenia bólu, hospicjach oraz szpitalach w kilku miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Częstochowie, Opolu i Gliwicach. Informacja o terminie i miejscu konsultacji zostanie zamieszczona na plakatach w wybranych palcówkach POZ.

Ból jest chorobą samą w sobie i powinien być leczony równie intensywnie jak sam nowotwór. Na świecie zgodnie z zaleceniami WHO wiodącą rolę w terapii bólu o średnim i dużym stopniu nasilenia odgrywają opioidy, które stosowane przez lekarzy zgodnie z wspomnianymi zaleceniami, pozwalają na skuteczną terapię oraz wpływają pozytywnie na jakość życia pacjenta. W Polsce leki opioidowe są wciąż rzadko stosowane pomimo, że przyjmowane zgodnie ze wskazaniem, nie uzależniają i są bezpieczne dla chorego. Problemem jest niska wiedza na temat obowiązujących zasad leczenia bólu.

- Trudno zmieniać utarte stereotypy, gdy leki opioidowe są regulowane ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, co tylko pogłębia obawy pacjentów i lekarzy oraz jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną – zwraca uwagę dr Jadwiga Pyszkowska, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej.

Ponad połowa pacjentów ankietowanych przez Koalicję, obawia się przyjmowania leków opioidowych z powodu strachu przed uzależnieniem lub posądzeniem o bycie narkomanem. Chorzy, stosując tradycyjne formy terapii, zmagają się z silnym bólem nowotworowym, przyjmują ogromne ilości środków przeciwbólowych wydawanych bez recepty, które są nieskuteczne na tym etapie choroby i powodują poważne działania niepożądane. W efekcie 79% ankietowanych chorych przyznaje, że przyjmowane leki przeciwbólowe nie uśmierzają bólu wystarczająco, cierpią fizycznie i emocjonalnie.

- Należy zdecydowanie podkreślić, że brak odpowiedniego leczenia przeciwbólowego, narusza ludzką godność i może być interpretowane jako poniżające traktowanie w rozumieniu art. 3 Konwencji o ochronie prawa człowieka i podstawowych wolności z 1950 roku – zauważa doc. Dorota Karkowska, ekspert praw pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH