Kanada: telefon zamawia kawę dla chorych na autyzm

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   11-04-2011, 07:30

Kanada: telefon zamawia kawę dla chorych na autyzm Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kanadyjscy badacze z Uniwersytetu w Toronto opracowali aplikację na multimedialny telefon iPhone, która pomaga w komunikowaniu się osobom z autyzmem lub mającym problemy z mówieniem.

Po dotknięciu ekranu iPhone'a, telefon wymawia głośno słowa, które mogą być potrzebne w danej sytuacji. Jest to możliwe dzięki temu, że nowoczesne telefony „wiedzą”, gdzie się znajdują. Zatem jeśli użytkownik aparatu wchodzi do jednej z kafeterii popularnej sieci, na ekranie pojawiają się słowa, które mogą przydać się w tym miejscu – np. nazwy ciastek oferowanych przez tę sieć.

Zasób słów znanych nowej aplikacji dla iPhone'a nie jest jednak zamknięty. Sami zainteresowani oraz ich opiekunowie mogą na specjalnej stronie internetowej dodawać nowe, potrzebne wyrazy. Słowa potrzebne danej osobie są zapisywane na serwerze obsługującym program, zatem w razie utraty czy zmiany telefonu ponownie można z nich korzystać.

Aplikację nazwaną myVoice można od 6 kwietnia pobrać na iPhone'a z internetu. Dostępna też będzie wersja aplikacji dla telefonów korzystających z systemu Android. Projekt jest jednym z wielu, nad którymi trwają prace na uczelni w Toronto w ramach programu TAGlab, czyli Technologies for Aging Gracefully Lab (laboratorium technologii dla starzenia się z wdziękiem).

Szef projektu MyVoice, Alexander Levy, podkreśla, że obecnie ponad 90 proc. osób z problemami w komunikowaniu się korzysta z bardzo prymitywnych narzędzi pomocy lub nie używa żadnych. Alexandra Carling-Rowland z Uniwersytetu w Toronto, specjalizująca się w problemach afazji, zaznacza natomiast, że nowa aplikacja pozwala zwiększyć niezależność i poprawić komfort życia osób mających kłopoty z mówieniem.

Na razie aplikacja jest bezpłatna. Docelowo, kiedy zostanie opracowana do końca, trzeba będzie za nią płacić około 30 dolarów miesięcznego abonamentu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH