Kanada: z powodu zakrzepów nie zaleca szczepień AstraZeneca u młodszych

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   30-03-2021, 13:02

Kanada: z powodu zakrzepów nie zaleca szczepień AstraZeneca u młodszych Kanada czasowo wstrzymuje szczepienie preparatem AstraZeneca młodszych mieszkańców Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

29 marca kanadyjska komisja doradcza ds. szczepień wydała zalecenie, by szczepionki AstraZeneca nie podawano osobom poniżej 55 roku życia.

Zalecenie National Advisory Committee on Immunization (NACI) związane jest z raportami o przypadkach zakrzepicy wśród osób, którym w Europie tę szczepionkę podano, głównie wśród kobiet - poinformowali przedstawiciele komisji podczas konferencji prasowej.

Wiceprzewodnicząca NACI dr Shelley Deaks podkreśliła przy tym, że zalecenie jest "środkiem ostrożnościowym" w związku z doniesieniami o wywołanej szczepionką małopłytkowości.

W Kanadzie zgłoszeń nie było
Dr Howard Njoo, który jest zastępcą federalnej naczelnej lekarz kraju dodał, że osoby, u których po szczepionce pojawiają się objawy podobne do występujących podczas udaru powinny natychmiast zgłaszać się do lekarza. Ryzyka nie stwierdza się u osób, u których minęło 20 dni od szczepienia.

Szczepionki AstraZeneca trafiające dotychczas do Kanady pochodziły z Serum Institute of India, zaś 30 marca spodziewana jest dostawa 1,5 mln dawek z USA.

Dotychczas - co podkreślił w komunikacie federalny resort zdrowia - w Kanadzie nie zarejestrowano przypadku zakrzepicy po szczepieniu.

Ministerstwo poinformowało, że wśród dodatkowych zaleceń znalazło się zobowiązanie AstraZeneca i Pharmaceuticals/Serum Institute of India do przeprowadzenia testów i analiz w Kanadzie pod kątem grup wiekowych i płci.

"W ramach ostrożnego podejścia" 
"Ta informacja będzie wspierać prowadzoną obecnie ocenę tych rzadkich przypadków zakrzepicy i pozwoli Health Canada określić, czy są jakieś specyficzne grupy w stosunku do których istnieje wyższe ryzyko" - napisano w komunikacie.

Jak przypomniały media, szczepionki AstraZeneca właściwie nie podawano w Kanadzie osobom poniżej 55 roku życia. Jednak w poniedziałek władze Wyspy Księcia Edwarda wstrzymały podawanie szczepionki AstraZeneca osobom w wieku 18-29 lat, prowincja miała program szczepień dla młodych osób pracujących w bezpośrednim kontakcie z ludźmi - informował publiczny nadawca CBC.

Jeszcze przed oficjalnym komunikatem NACI ministerstwo zdrowia prowincji Quebec wydało oświadczenie, że po konsultacjach z innymi prowincjami i NACI "w ramach ostrożnego podejścia" zawieszono podawanie szczepionki AstraZeneca osobom poniżej 55 roku życia, wskazując m.in. na analizy prowadzone przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Aktualizacja opisu preparatu
"EMA nadal uważa ten produkt za bezpieczny i skuteczny, jednak możliwość związku między szczepionką i problemami z koagulacją i zakrzepami w naczyniach krwionośnych w mózgu nie może być obecnie całkowicie wykluczona" - napisano w komunikacie.

24 marca br. kanadyjski resort zdrowia załączył do szczepionki AstraZeneca-Oxford informację o "bardzo rzadkich raportach o zakrzepach krwi powiązanych z niskimi poziomami płytek krwi, w związku ze szczepieniami dokonywanymi szczepionką AstraZeneca".

Resort zdrowia rozpoczął wówczas konsultacje z europejskimi regulatorami, by przyjrzeć się informacji medycznej w sprawie i zaktualizował opis produktu. Służbie zdrowia przekazano jakie są potencjalne symptomy problemu, na które należy zwracać uwagę u zaszczepionych, a sytuacja będzie dokładnie monitorowana.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH