Kanadyjscy naukowcy: pigułka antykoncepcyjna może też łagodzić astmę

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-11-2009, 10:47

Doustna antykoncepcja może łagodzić, związane z fazami cyklu miesięcznego, zaostrzenia astmy u kobiet - wynika z najnowszych kanadyjskich badań, o których informuje pismo Chest.

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dolnych dróg oddechowych, przeważnie o podłożu alergicznym. Charakteryzuje ją nadmierna wrażliwość oskrzeli na czynniki drażniące, np. alergeny, zanieczyszczenie powietrza, infekcje wirusowe, leki, a nawet stres. Oskrzela reagują na te czynniki obkurczeniem, co objawia się atakami duszności i kaszlu oraz świszczącym oddechem.

Z obserwacji wynika, że u kobiet przebieg astmy, jak również atopii (tj. nadwrażliwości na różne czynniki środowiskowe), zmienia się znacznie w zależności od fazy cyklu miesięcznego.

Aby sprawdzić, czy ma to związek ze zmianami w poziomie hormonów płciowych, takich jak estrogen czy progesteron, naukowcy z McMaster University w Hamilton w Kanadzie prowadzili badania w grupie 17 kobiet chorych na astmę. Dziewięć z nich stosowało doustną antykoncepcję hormonalną.

W okresie krwawienia miesięcznego (u kobiet zażywających pigułki antykoncepcyjne nie jest to prawdziwa miesiączka, ale krwawienie związane z odstawieniem hormonów) codziennie sprawdzano objawy astmy oraz ilość wydychanego tlenku azotu, która jest wskaźnikiem stanu zapalnego w oskrzelach.

Wykonywano też spirometrię, aby ocenić funkcjonowanie płuc oraz punktowe testy skórne stosowane w wykrywaniu alergii typu natychmiastowego. Ponadto, mierzono poziom estrogenu (17-beta-estradiolu) i progesteronu.

Okazało się, że w grupie kobiet, które nie stosowały antykoncepcji i miały naturalne miesiączki, wzrost poziomu estrogenu we krwi wiązał się ze spadkiem wydychanego tlenku azotu. Gdy wzrastał poziom progesteronu, działo się odwrotnie. Podobne zależności wykazano w odniesieniu do atopii – bąble na skórze były tym większe, im większe było stężenie progesteronu.

Stosowanie doustnej antykoncepcji łagodziło cykliczne zaostrzenia objawów astmy i atopii. Na przykład kobiety, które przyjmowały pigułki hormonalne wydychały średnio mniej tlenku azotu niż panie niezażywające pigułek.

Zdaniem autorów, wskazuje to, że doustna antykoncepcja może pomóc w kontroli astmy u kobiet przed menopauzą.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH