Karaibskie sinice i ukwiały mają właściwości powstrzymujące Covid-19

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-09-2020, 15:38

Karaibskie sinice i ukwiały mają właściwości powstrzymujące Covid-19 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Występujące w Morzu Karaibskim sinice oraz ukwiały mają właściwości powstrzymujące rozwój Covid-19, wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Portoryko (UPR) oraz Instytutu Wistar w Filadelfii (USA).

Jak poinformował Eduardo Caro z Wydziału Nauk Farmaceutycznych UPR, prowadzone od kilku miesięcy testy wykazały, że występujące u brzegów Portoryko sinice i ukwiały mają silne właściwości antywirusowe i mogą zostać użyte w leczeniu Covid-19.

Caro powołał się na dotychczasowe badania potwierdzające również silne właściwości alg morskich, związane z leczeniem innych chorób, m.in. nowotworów. W badaniu naukowców z USA i Portoryko wykazano, że wysoki potencjał mają szczególnie sinice żyjące u brzegów tej karaibskiej wyspy - zaznaczył.

- Sinice wytwarzają naturalne substancje, które hamują procesy typowe dla chorób zakaźnych (…), dlatego właśnie w tych organizmach szukamy rozwiązań służących walce z Covid-19 - dodał Eduardo Caro.

Portorykański badacz zaznaczył, że do wiosny 2021 r. zespół z UPR oraz Instytutu w Filadelfii zamierza opracować lekarstwo przeciwko Covid-19 na bazie organizmów morskich żyjących w Morzu Karaibskim, głównie sinic. Dodał, że kolejnym etapem, trwającym znacznie dłużej, będzie komercjalizacja tego preparatu.

- Interesuje nas zwłaszcza to, aby nowy lek na bazie tych organizmów morskich miał działanie terapeutyczne na zainfekowane komórki płuc - powiedział Caro.

Dziennik "El Mundo", opisujący pierwsze wnioski z prac zespołu badawczego kierowanego przez Caro, przypomniał, że od kilku miesięcy prace nad wykorzystaniem sinic w dietetyce prowadzi też uniwersytet w hiszpańskim Vigo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH