
Badacze z Uniwersytetu Śląskiego wyhodowali bakterie, które mogą rozkładać popularne leki przeciwbólowe obecne w naszych rzekach. Teraz pracują nad formułą preparatu, który miałby trafić do oczyszczalni ścieków.
Paracetamol, ibuprofen, naproksen i diklofenak – to najbardziej popularne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które znajdują się w naszych wodach - czytamy na portalukomunalnym.pl.
Naukowcom z Katedry Biochemii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach udało się wyselekcjonować szczepy bakterii, które potrafią rozkładać w wodzie niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Jak wyjaśnia kierująca zespołem badawczym dr hab. Danuta Wojcieszyńska, jedną z przyczyn obecności tych leków w rzekach jest spłukiwanie w toalecie przeterminowanych leków, zamiast oddawania ich do utylizacji: - Są to cząsteczki bioaktywne, pozostają nie bez wpływu na środowisko – stwierdza.
Dodaje, że do tej pory udało się opracować szlaki rozkładu naproksenu, paracetamolu i ibuprofenu, nie udało się jedynie z diklofenakiem, który okazał się wyjątkowo oporny na degradacyjne możliwości bakterii.
Więcej: http://portalkomunalny.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych