KE: będziemy dążyć do rozpoczęcia szczepień p/ Covid-19 w tym samym czasie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-12-2020, 15:32

KE: będziemy dążyć do rozpoczęcia szczepień p/ Covid-19 w tym samym czasie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer oznajmił 16 grudnia, że KE będzie wspierać działania zmierzające do rozpoczęcie szczepień przeciwko Covid-19 w tym samym czasie. Powtórzył tym samym wcześniejsze stanowisko szefowej KE Ursuli von der Leyen.

- Komisja zachęca do skoordynowanego podejścia jeśli chodzi o szczepienie. Kiedy szczepionka zostanie uznana za bezpieczną i skuteczną, to byłoby dobrze, żeby szczepienie rozpoczęło się od razu, jak najszybciej - oświadczył Mamer podczas konferencji prasowej.

- Jeśli (...) rekomendacja Europejskiej Agencji Leków (EMA) po spotkaniu 21 grudnia będzie pozytywna, to Komisja Europejska w ciągu dwóch dni pozwoli na wejście szczepionki na rynek, żeby państwa członkowskie zaczęły realizację (szczepień) tak szybko, jak to możliwe - dodał.

Rzecznik KE ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker, zapytany przez jednego z dziennikarzy, czy uleganie presji politycznej i przyspieszanie procesu dopuszczania szczepionki nie jest zbyt ryzykowne, odpowiedział, że zadaniem EMA jest dopilnowanie, by producent wywiązał się z wszelkich procedur i obowiązujących wymagań.

De Keersmaecker bronił też klucza dystrybucji szczepionki, który przede wszystkim uwzględnia wielkość populacji krajów członkowskich UE.

- Wirus jest we wszystkich państwach UE. Dlatego dystrybucja szczepionki w oparciu o wielkość populacji jest najsprawiedliwszym sposobem, by wszystkie kraje mogły ją w sposób prawidłowy zastosować - argumentował rzecznik KE.

Wcześniej szefowa KE oznajmiła w Parlamencie Europejskim, że 27 państw UE musi rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 tego samego dnia.

- Zakupiliśmy więcej dawek szczepionki przeciwko Covid-19 niż potrzeba, żeby zapewnić szczepienie wszystkim obywatelom Europy; będziemy także w stanie zaopatrzyć naszych partnerów - oświadczyła von der Leyen. Poinformowała też, że by położyć kres pandemii koronawirusa, 70 proc. ludzi musi zostać zaszczepionych.

Europejska Agencja Leków (EMA) zapowiedziała, że w poniedziałek 21 grudnia zbierze się panel ekspertów w celu oceny szczepionki przeciwko Covid-19, wyprodukowanej przez amerykańską firmę Pfizer i niemieckiego partnera tej korporacji, spółkę BioNTech.

EMA poinformowała, że w przypadku, gdy wyda pozytywną decyzję, KE przyspieszy proces decyzyjny w celu przyznania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu we wszystkich państwach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. EMA zajmuje się wydawaniem zaleceń dotyczących leków, jednak ostateczne słowo w sprawie zatwierdzenia danej substancji ma KE i zazwyczaj postępuje ona zgodnie z zaleceniami agencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH