
Prowadzimy intensywne negocjacje w celu stworzenia zdywersyfikowanego portfolio szczepionek na Covid-19 dla obywateli UE po uczciwych cenach - poinformował PAP rzecznik KE Stefan DE Keersmaecker dodając, że trwają rozmowy z kilkoma firmami, które pracują nad obiecującymi prototypami szczepionek.
Rzecznik KE przypomniał, że Komisja podpisała już kilka umów na dostawy szczepionek.
Pierwsze porozumienie zawarto z firmą AstraZeneca. Dotyczy ono zakupu 300 milionów dawek szczepionki, z opcją zakupu kolejnych 100 milionów w imieniu państw członkowskich UE. Umowa weszła w życie po formalnym podpisaniu umowy przez AstraZeneca i Komisję w dniu 27 sierpnia.
18 września 2020 r. weszła w życie druga umowa KE z firmą farmaceutyczną, tym razem z Sanofi-GSK, która umożliwi zakup do 300 milionów dawek szczepionki.
8 października KE zatwierdziła trzecią umowę - z firmą Johnson and Johnson, dotyczącą początkowego zakupu szczepionek dla 200 milionów ludzi, a następnie zakupu dla dodatkowych 200 milionów osób.
11 listopada unijni urzędnicy osiągnęli porozumienie z BioNTech-Pfizer ws. zakupu 200 milionów dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE, z opcją zakupu do 100 milionów dodatkowych dawek.
17 listopada Komisja porozumiała się z CureVac na pierwszy zakup 225 milionów dawek z możliwością zakupu dodatkowych 180 milionów dawek.
25 listopada zawarto porozumienia z firmą Moderna dotyczące początkowego zakupu 80 milionów dawek, z opcją zakupu do 80 milionów dodatkowych dawek.
Po rozpoczęciu pierwszej fali pandemii, gdy państwa członkowskie zamknęły swoje granice, unijni urzędnicy zdecydowali, że Komisja Europejska zaangażuje unijne środki finansowe i zasoby dla znalezienia szczepionki.
Choć nie było pewne, kiedy uda się ją wprowadzić do komercyjnej sprzedaży i czy okaże się skuteczna, Komisja postanowiła nawiązać kontakty z szeregiem firm farmaceutycznych.
Przekonywała, że nie można stawiać na jedną firmę, a rozmawiać z wieloma, bo nie wiadomo, która ma największą szansę na znalezienia odpowiedniego antygenu, który zagwarantuje odporność organizmu na Covid-19.
KE przekonywała również, że wstępne kontrakty zabezpieczą UE przed niezdrową rywalizacją o dostęp do przyszłych szczepionek.
Wszystkie umowy przewidują, że gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, państwa członkowskie będą mogły ją kupić. Dostęp do dawek ma być proporcjonalny do wielkości populacji poszczególnych krajów unijnych.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych