KE podpisała dotąd 6 umów na dostawy szczepionek. Możliwe kolejne

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   03-12-2020, 11:02

KE podpisała dotąd 6 umów na dostawy szczepionek. Możliwe kolejne Wszystkie umowy przewidują, że gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, państwa członkowskie będą mogły ją kupić (fot. Pixabay)

Prowadzimy intensywne negocjacje w celu stworzenia zdywersyfikowanego portfolio szczepionek na Covid-19 dla obywateli UE po uczciwych cenach - poinformował PAP rzecznik KE Stefan DE Keersmaecker dodając, że trwają rozmowy z kilkoma firmami, które pracują nad obiecującymi prototypami szczepionek.

Nie wiadomo jeszcze, jak rozdzielane byłyby szczepionki pomiędzy poszczególne kraje. Szef Rady europejskiej Charles Michel mówił na konferencji po jednym z wideoszczytów UE, że rozdział ma być "sprawiedliwy". Decyzje w tej sprawie mają zapadać w UE na późniejszym etapie. Temat ma pojawić się też na szczycie UE w Brukseli w grudniu.

Strategia KE dot. umów i szczepionek przewiduje, że w zamian za prawo do zakupu określonej liczby dawek w określonym terminie Komisja finansuje - na podstawie umów zakupu z wyprzedzeniem - część kosztów, które producenci szczepionek muszą ponieść na początkowym etapie. Przekazane środki traktowane są jako zaliczka na szczepionki, które zostaną faktycznie zakupione przez państwa członkowskie.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH