KE: roflumilast dopuszczony do obrotu w UE

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   08-07-2010, 10:09

KE: roflumilast dopuszczony do obrotu w UE Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opracowany przez Nycomed lek przeciwzapalny daxas (roflumilast) został dopuszczony do obrotu na rynkach Unii Europejskiej ze wskazaniem do stosowania w leczeniu pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

Lek jest wskazany u osób dorosłych w leczeniu podtrzymującym ciężkiej (FEV1 po podaniu leku rozszerzającego oskrzela poniżej 50 proc. wartości należnej), przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) z towarzyszącym przewlekłym zapaleniem oskrzeli, z częstymi zaostrzeniami w wywiadzie, jako uzupełnienie leczenia lekami rozszerzającymi oskrzela.  

Daxas jest dostępny w postaci tabletek doustnych przyjmowanych jeden raz dziennie.

Wniosek do EMEA został przedstawiony w oparciu o wyniki badań klinicznych fazy III. W dwóch kontrolowanych placebo, 12-miesięcznych badaniach, z udziałem ponad 3 tys. pacjentów z POChP, roflumilast wykazał statystycznie znamienną poprawę obu pierwszorzędowych punktów końcowych: umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń oraz FEV1 przed lekiem rozszerzającym oskrzela.

Wyniki wszystkich czterech badań opublikowano w czasopiśmie The Lancet w sierpniu 2009 roku. Zostały one również przedstawione we wrześniu 2009 roku podczas dorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Chorób Układu Oddechowego w Wiedniu.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH