KE: zmniejszenie dostaw szczepionek J&J do Unii Europejskiej ma charakter tymczasowy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   31-05-2021, 14:43

KE: zmniejszenie dostaw szczepionek J&J do Unii Europejskiej ma charakter tymczasowy KE zapewnia, że firma Johnson&Johnson uzupełni zmniejszone dostawy szczepionek przeciw COVID-19. FFot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

W poniedziałek Komisja Europejska przekazała, że firma Johnson & Johnson tylko tymczasowo ogranicza dostawę szczepionek przeciw Covid-19 do krajów członkowskich UE.

  • Do państw członkowskich Unii Europejskiej trafi w najbliższym czasie mniej dawek szczepionek przeciwko COVID-19 firmy J&J
  • KE przekazała, że zmniejszenie dostaw jest tymczasowe a firma wkrótce uzupełni brakujące zamówienia
  • Firma Johnson&Johnson zadeklarowała, że wywiąże się z umowy w sprawie dostaw szczepionek na 2021 rok
  • Szczepionka J&J wykorzystuje tę samą technologię, co wcześniej opracowana przez ten zespół szczepionka przeciwko wirusowi ebola

 

Komisja Europejska podkreśla, że koncern deklaruje, że wywiąże się z umowy w sprawie dostaw na 2021 rok.

"Kraje członkowskie zostały poinformowane o pewnych opóźnieniach w dostawie dawek Johnson & Johnson i wyraziły swoje zaniepokojenie" - powiedział na konferencji prasowej rzecznik KE.

Dostawa szczepionki zmniejszona tylko tymczasowo

"Jest to tymczasowe zmniejszenie dostaw i możemy spodziewać się wkrótce wzrostu dostaw dawek. Nadal pracujemy w oparciu o założenie, że otrzymamy uzgodnioną liczbę dawek" - dodał.

Jednodawkową szczepionkę firmy Johnson & Johnson można przechowywać w zwykłej lodówce. Z badań wynika, że zapobiega ona ciężkiemu przebiegowi Covid-19, a z czasem jej skuteczność wzrasta. Preparat może być podawany osobom w wieku powyżej 18 lat.

Szczepionkę opracowały firma Janssen Pharmaceutica (będąca częścią globalnego koncernu Johnson & Johnson) oraz specjaliści z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC). Prace ruszyły już w styczniu roku 2020. W marcu rząd USA przekazał 456 milionów dolarów na rozwój i produkcję szczepionki.

Szczepionka J&J bazuje na tym samym mechanizmie co szczepionka przeciwko ebola

Szczepionka Johnson & Johnson wykorzystuje tę samą technologię, co wcześniej opracowana przez ten zespół i zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków szczepionka przeciwko wirusowi ebola oraz będące w fazie badań szczepionki przeciwko syncytialnemu wirusowi układu oddechowego (RSV), wirusom HIV i zika. Są to szczepionki na bazie niezdolnego do replikacji adenowirusa Ad26, uważane za ogólnie bezpieczne i wysoce immunogenne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH