Kiedy aspiryna może zaszkodzić

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   22-04-2009, 10:12

Kiedy aspiryna może zaszkodzić Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Holandii ostrzegają: wykorzystywana często w profilaktyce leczenia chorób serca aspiryna może zagrażać naszemu zdrowiu. Powoduje bowiem mikrowylewy w mózgu - informuje Rzeczpospolita.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez specjalistów z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, problem ten przede wszystkim dotyczy osób starszych.

W badaniach udział wzięło ponad tysiąc osób w wieku około 70 lat. Badani przyjmowali różne dawki leku jako środka przeciwzakrzepowego, który chroni przed chorobami serca. W niewielkich dawkach aspiryna stosowana jest w profilaktyce zawałów serca i udarów mózgu. Wykorzystuje się jej działanie hamujące tworzenie skrzepów z płytek krwi.

Zdaniem holenderskich badaczy lek może też mieć działanie niekorzystne. U starszych osób powoduje mikrokrwawienia z naczyń w mózgu. Takie uszkodzenia wykryli naukowcy poddając pacjentów badaniom z użyciem rezonansu magnetycznego.

Im więcej pacjenci przyjmowali aspiryny, tym więcej zdarzało się mikrowylewów. U starszych osób, które przyjmowały lek przez dłuższy czas, może wystąpić osłabienie ścian naczyń krwionośnych, a tym samym łatwiej dochodzi do uszkodzeń.

Według naukowców najczęściej korzyści ze stosowania leków przeciwzakrzepowych przeważają nad ryzykiem. Aczkolwiek w  przypadku części pacjentów zagrożenie mikrokrwawieniami w mózgu może zadecydować o zmianie metody terapii chorób serca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH