Kielce: coraz więcej dzieci zarażonych rotawirusami

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   22-03-2011, 10:28

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Władysława Buszkowskiego w Kielcach kładzie dzieci zarażone rotawirusami na oddziale neurologicznym, bo na hepatologiczno-gastroenterologicznym zabrakło miejsc.

Dyrektor szpitala podkreśla, że w tym roku zachorowalność na rotawirusy jest bardzo duża. Do szpitala w ciągu ostatnich trzech miesięcy trafiło 700 małych pacjentów ‒ informuje Gazeta Wyborcza.

Skala zachorowań wśród dzieci jest tak duża, że w kieleckim ratuszu rozważają sfinansowanie programu obowiązkowych szczepień przeciwko rotawirusom, którymi objęte byłyby dzieci do szóstego miesiąca życia.

Rotawirusy atakują na ogół na przełomie zimy i wiosny i wywołują biegunki oraz wymioty, co powoduje silne odwodnienie organizmu u zarażonego dziecka. Najbardziej narażone są dzieci do dwóch lat, choć chorują też starsze.  

Lekarze ostrzegają, że rotawirusem najłatwiej zarazić się w miejscach gdzie przebywa dużo dzieci, na przykład w żłobkach, przedszkolach czy szkołach. Ryzyko zakażenia rotawirusem ogranicza dbanie o higienę, zwłaszcza częste mycie rąk. 

Więcej: Gazeta Wyborcza

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH