Klient ma wiedzieć, ile kalorii zawiera posiłek

FARMAKOTERAPIA

Autor: GOV.UK   14-05-2021, 14:02

Klient ma wiedzieć, ile kalorii zawiera posiłek Informacje o kaloriach poszczególnych potraw będą musiały być zamieszczone zarówno w menu tradycyjnym, w wersji online, a także na platformach służących do zamawiania jedzenia (fot. Pixabay)

Od kwietnia 2022 roku brytyjskie restauracje, kawiarnie i podmioty oferujące potrawy na wynos, będą zobowiązane umieszczać informacje na temat kaloryczności posiłków.

13 maja br. brytyjski parlament przegłosował przepisy, które nakładają na duże firmy, zatrudniające 250 lub więcej pracowników, w tym kawiarni, restauracji i podmiotów oferujących dania na wynos, obowiązek informacyjny o kaloryczności niepaczkowanej żywności i napojów bezalkoholowych przygotowanych dla klientów.

Miejmy świadomość, co jemy

Informacje o kaloriach poszczególnych potraw będą musiały być zamieszczone zarówno w menu tradycyjnym, w wersji online, a także na platformach służących do zamawiania jedzenia.

W ocenie rządu, takie działania mają pomóc obywatelom w podejmowaniu bardziej świadomych i zdrowszych wyborów żywieniowych, jeśli chodzi o jedzenie poza domem lub zamawianie dań na wynos.

- Chcemy mieć pewność, że każdy ma dostęp do dokładnych informacji o zamawianym jedzeniu i napojach. Środki te stanowią ważny element naszej strategii wspierania i zachęcania ludzi do osiągnięcia i utrzymania wagi zapewniającej zdrowie - uzasadniła brytyjska minister zdrowia, Jo Churchill.

Poparcie społeczne dla projektu

Przepisy nie obejmują działalności małych firm. Rząd zapowiada też współpracę z sektorem żywności i napojów oraz władzami lokalnymi, aby zapewnić sprawne wdrożenie przepisów.

Działania legislacyjne zostały poprzedzone oceną poparcia społecznego dla wprowadzenia takich przepisów: 79 procent respondentów uczestniczących w ankiecie Public Health England na temat redukcji kalorii stwierdziło, że menu powinno zawierać liczbę kalorii w jedzeniu i napojach.

Szacuje się, że choroby związane z nadwagą i otyłością w Wielkiej Brytanii kosztują NHS (brytyjski odpowiednik Narodowego Fundusz Zdrowia) 6,1 miliarda funtów rocznie.

Prawie dwie trzecie (63 procent) dorosłych Brytyjczyków ma nadwagę lub żyje z otyłością - a jedno na troje dzieci kończy szkołę podstawową z nadwagą lub otyłością.

A te są czynnikami ryzyka cukrzycy. Z danych opublikowanych z okazji Tygodnia Zapobiegania Cukrzycy typu 2 (10-16 maja) wynika, że ​​obecnie w Wielkiej Brytanii z cukrzycą żyje ponad 4,9 miliona osób, z tego 850 tys. niezdiagnozowanych. "To rekord wszechczasów" - oceniono.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH