Kobiety umierają z powodu zawału, u mężczyzn dominują nowotwory

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   10-05-2017, 15:21

Kobiety umierają z powodu zawału, u mężczyzn dominują nowotwory Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zawał może być bardziej niebezpieczny dla kobiet niż dla mężczyzn ze względu na trudne do zdiagnozowania objawy, jakie mu towarzyszą. Choroby serca są główną przyczyną zgonów wśród Polek.

- Objawy zawału są u kobiet często niejednoznaczne. Nie zawsze występują typowe bóle zamostkowe. Często są to objawy sugerujące grypę, przeziębienie lub niestrawność. Może to być ból ramienia lub karku, promieniujący do pleców lub żuchwy. Inne objawy to nagłe osłabienie, duszności oraz potliwość - mówi PAP Life kardiochirurg dr Grzegorz Religa.

Zasiada on w zarządzie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi, która jest partnerem merytorycznym kampanii edukacyjnej "Całym sercem z kobietami". Z powodu niejednoznacznych symptomów rozpoznanie zawału kobiety trwa o 30 minut dłużej niż w przypadku mężczyzn.

- Choroby układu krążenia są przyczyną ponad połowy zgonów kobiet w Polsce. W przypadku mężczyzn ten odsetek wynosi 40 procent. U mężczyzn dominują nowotwory - informuje Religa.

Na choroby wieńcowo-naczyniowe umiera średnio około 250 kobiet dziennie (około 20 razy więcej niż z powodu raka piersi). Jedna trzecia z nich umiera z powodu zawału. Kobiety nie mają świadomości skali problemu. Powodem takiej sytuacji jest przekonanie, że choroby serca to problem przede wszystkim mężczyzn oraz że serce kobiety jest w naturalny sposób chronione przez hormony.

Tymczasem kobiety chorują częściej, ale o 10-15 lat później, gdy przestają działać estrogeny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH