Kolchicyna: kolejny cudowny lek badany pod kątem COVID

FARMAKOTERAPIA

Autor: theguardian.com/ rynekaptek.pl   05-02-2021, 12:34

Kolchicyna: kolejny cudowny lek badany pod kątem COVID Kolchicyna została okrzyknięta przez naukowców pierwszym doustnym lekiem do leczenia Covid-19 w warunkach ambulatoryjnych Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Kolchicyna stosowana w dnie moczanowej może skrócić pobyt w szpitalu pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Stwierdzono również, że lek zmniejsza zapotrzebowanie na dodatkowy tlen i może być stosowany w warunkach ambulatoryjnych.

Wyniki nowych badań nad kolchicyną przeprowadzonych w Brazylii pochodzą z międzynarodowego badania opublikowanego 4 lutego. Wykazało ono, że kolchicyna zmniejszyła liczbę hospitalizacji i zgonów wśród pacjentów z Covid-19 o ponad 20%.

Badanie sugeruje, że lek może osłabić reakcję zapalną organizmu i pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom komórek wyściełających ściany naczyń krwionośnych.

Kolchicyna została okrzyknięta przez naukowców pierwszym doustnym lekiem do leczenia Covid-19 w warunkach ambulatoryjnych.

Dodatkową zaletą leku jest brak występowania poważnych skutków ubocznych, takich jak uszkodzenie serca lub wątroby czy supresja układu odpornościowego, które to efekty były powiązane z niektórymi innymi lekami stosowanymi w leczeniu Covid-19.

Zdaniem badaczy, zmniejszenie zapotrzebowania na tlenoterapię i długość pobytu w szpitalu było nie tylko korzystne dla pacjentów, ale także obniżyło koszty opieki zdrowotnej i zapotrzebowanie na łóżka szpitalne.

Informując o wynikach dodają jednak, że do badania włączono niewielką liczbę pacjentów i nie byli w stanie określić, czy kolchicyna może pozwolić uniknąć konieczności intensywnej opieki lub zmniejszyć ryzyko zgonu.

Więcej: https://www.theguardian.com/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH