Kolejne ofiary grypy

FARMAKOTERAPIA

Autor: JJ, Głos Wielkopolski, Dziennik Wschodni/rynekaptek.pl   04-02-2011, 11:07

Kolejne ofiary grypy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czwartek (3 lutego) w Klinice Chorób Zakaźnych w Lublinie zmarł 50 latek cierpiący na niewydolność krążeniową. W tym dniu na grypę zmarł również mężczyzna w Pile, cierpiący na inne choroby przewlekłe.

Jak poinformował Janusz Słodziński, dyr. Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, zmarły w Lublinie to pierwsza śmiertelna ofiara wirusa A/H1N1 w woj. lubelskim w tym roku. 50-latek od tygodnia w stanie ciężkim leżał na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej SPSK 1. Lekarze informowali, że mężczyzna miał uszkodzone m.in. nerki i płuca. Oddychał przy pomocy respiratora.

Od początku roku w Polsce z powodu wirusa grypy A/H1N1 zmarły 4 osoby. W porównaniu do 2010 roku odnotowano jak na razie dużo mniejszą ilość zgonów i w tej chwili nie ma żadnych podstaw, aby mówić o epidemii.

W Wielkopolsce tej pory potwierdzono 53 przypadki grypy A/H1N1. Dwoje pacjentów zmarło. Oboje w szpitalu specjalistycznym w Pile. Tej zimy pilski szpital przyjął już sześć osób zarażonych wirusem grypy A. Na oddziale intensywnej terapii przebywa obecnie dwoje chorych.

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego w okresie od 23.01 do 31.01 odnotowano w całej Polsce 69 512 tys. przypadków chorób grypopodobnych. Średnia zapadalność dzienna w tym okresie wyniosła 20,23 zachorowań na 100 tys. ludności (wzrost o 1,8 proc do okresy od 16 do 22.01). W jedenastu województwach nastąpił wzrost a w pięciu spadek (Małopolskim, Podkarpackim, Pomorskim, Śląskim, Warmińsko-Mazurskim) zachorowalności.

GIS ocenia, że zbliżamy się do szczytu zachorowań, który nastąpi pod koniec lutego. W ubiegłym roku w szczycie zanotowano ponad 100 tys. zachorowań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH