Kolejne rzadkie działanie niepożądane po szczepionce AstraZeneca?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   19-04-2021, 09:52

Kolejne rzadkie działanie niepożądane po szczepionce AstraZeneca? Zaobserwowano kolejny efekt uboczny szczepionki (fot. Pixabay)

Zespół przesiąkania włośniczek -  to kolejny z zaobserwowanych działań ubocznych szczepionki AstraZeneca.

  • Chodzi o badanie występowania po podaniu szczepionki Vaxzevria firmy AstraZeneca zespołu przesiąkania włośniczek
  • Byłoby to kolejne działanie niepożądane szczepionki
  • Komisja Europejska pytana o te doniesienia na konferencji w Brukseli odmówiła komentarza.

Według "Het Nieuwsblad", chodzi o badanie występowania po podaniu szczepionki Vaxzevria firmy AstraZeneca zespołu przesiąkania włośniczek, bardzo rzadkiej choroby charakteryzującej się wyciekiem płynu z naczyń krwionośnych prowadzącym do obrzęku tkanek.

Rzadkie działanie niepożądane
EMA potwierdziła wcześniej, że połączenie przypadków zakrzepów krwi i obniżonej liczby płytek krwi jest bardzo rzadkim i niepożądanym działaniem szczepionki AstraZeneca. Trwa również badanie zdarzeń zakrzepowo-zatorowych po szczepieniu szczepionką Johnson & Johnson.

Przypomnijmy. EMA poinformowała 7 kwietnia o występowaniu bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi w ciągu 2 tygodni po szczepieniu tym preparatem. EMA wskazała jednocześnie, że zakrzepy krwi powinny być wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne tego preparatu.

"Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu. Na podstawie dostępnych obecnie dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka" - podała EMA.

Korzyści większe niż ryzyko
Agencja podkreśliła jednocześnie, że korzyści ze stosowania szczepionki AstraZeneca w zapobieganiu Covid-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych. Przekazała też, że "prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów krwi po szczepieniu preparatem AstraZeneki jest bardzo niskie".

Ryzyko śmierci z powodu Covid-19 jest dużo wyższe niż ryzyko śmierci z powodu efektów ubocznych szczepionki. Preparaty te pomagają nam w walce z Covid-19 i musimy kontynuować ich podawanie - powiedziała na konferencji prasowej szefowa Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke.

EMA stwierdziła, że zbadane zakrzepy krwi wystąpiły w żyłach mózgu (zakrzepica zatok żylnych mózgu, CVST) i brzucha (zakrzepica żył trzewnych) oraz w tętnicach.

Będą dalsze badania
Agencja przeprowadziła szczegółową analizę 62 przypadków zakrzepicy zatok żylnych mózgu i 24 przypadków zakrzepicy żył splanchnicznych zgłoszonych w unijnej bazie danych bezpieczeństwa leków (EudraVigilance) na dzień 22 marca 2021 r., z których 18 zakończyło się zgonem.

Zdaniem EMA jednym z prawdopodobnych wyjaśnień połączenia zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi jest odpowiedź immunologiczna prowadząca do stanu podobnego do tego, jaki czasami obserwuje się u pacjentów leczonych heparyną. Agencja zapowiedziała, że będzie prowadzić dalsze badania w tej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH