Kolejne szczepionki na grypę będą już w technologii mRNA?

FARMAKOTERAPIA

Autor: In Vivo   28-05-2021, 16:03

Kolejne szczepionki na grypę będą już w technologii mRNA? Nigdy wcześniej też szczepionki nie były wprowadzane na rynek tak szybko Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

W ciągu ostatnich 40 lat zidentyfikowano ponad 80 wirusów, ale tylko w 4% z nich jest zarejestrowana szczepionka. Rozwój technologii mRNA może znacznie to zmienić.

Przed wybuchem pandemii COVID-19 perspektywa tworzenia szczepionek mRNA była obiecująca, ale postęp w ich rozwoju nie przebiegał zbyt szybko i nie spodziewano się, że zmieni się to w najbliższej przyszłości.

Nagła potrzeba w postaci globalnej pandemii covid-19 przyczyniła się do szybkiego rozwoju i zatwierdzenia pierwszych dwóch szczepionek przeciw COVID-19. Nigdy wcześniej też szczepionki nie były wprowadzane na rynek tak szybko.

Technologia podbije świat nie tylko w chorobach zakaźnych?

COVID-19 niewątpliwie wpłynął na rozwój technologii wytwarzania szczepionek mRNA, a firmy, które zdobyły pozycję dominującą, liczą na ogromne zwroty z inwestycji. Na przykład firma Pfizer niedawno ogłosiła, że ​​spodziewa się 26 mld dolarów przychodów ze sprzedaży swojej szczepionki w 2021 roku. Podobnie Moderna podała, że ​​spodziewa się 19,2 mld dolarów sprzedaży szczepionki Covid-19 w tym roku.

Plany na przyszłość obejmują rozszerzenie zastosowania technologii opartych na mRNA nie tylko w chorobach zakaźnych, ale także w immunoterapii onkologicznej i chorobach autoimmunologicznych.

Jeśli chodzi o szczepionki mRNA, mamy trzy pionierskie firmy - BioNTech/ Pfizer, Modernę i CureVac, w sumie jednak nad takimi produktami pracuje obecnie 35 firm, przy czym 15 z nich ma więcej niż jednego kandydata w fazie rozwoju. Z 74 projektów szczepionek mRNA, 67% jest nadal w fazie przedklinicznej, a większość pozostałych jest w fazie I badań klinicznych.

Szczepionka mRNA przeciwko grypie sezonowej?

Firmy działające w tej dziedzinie są mało zainteresowane tradycyjnym rynkiem szczepionek pediatrycznych, natomiast zwracają uwagę na obszary dotąd niezaspokojone. W ciągu ostatnich 40 lat zidentyfikowano ponad 80 wirusów, ale tylko w 4% z nich jest zarejestrowana szczepionka.

Choroby zakaźne pozostają głównym celem rozwoju szczepionek mRNA, stanowiąc 76% wszystkich kandydatów. Zanim wybuchła epidemia covid-19, grypa była najpopularniejszym wirusowym celem szczepionek opartych na mRNA. Mają je w swoich planach m.in. Moderna, BioNTech i TranslateBio.

Eksperci liczą na to, że mRNA może być odpowiedzią na dryfy antygenowe i okresowe przeskoki antygenowe wirusa grypy, które obniżają skuteczność tradycyjnych szczepionek. Przejście na technologię szczepionki mRNA oznaczałoby szybszą reakcję na nowe szczepy, potencjalnie mogłoby również zapewnić wyższy wskaźnik odpowiedzi u osób starszych, które są najbardziej zagrożone chorobą.

Bogate portfolio projektów mRNA

Kolejnym atrakcyjnym celem w opracowywaniu szczepionek mRNA jeśli chodzi o inne wirusy i jednocześnie najbardziej zaawansowanym kandydatem na preparat jest szczepionka przeciwko infekcjom wywoływanym przez cytomegalowirusa (CMV) firmy Moderna. Badanie ma wejść w fazę III kliniczną.

Koncern rozwija też preparaty przeciwko wirusowi Epsteina-Barr (EBV), Zika oraz pracuje nad szczepionkami skojarzonymi przeciwko powszechnym infekcjom dróg oddechowych u dzieci, ludzkiemu metapneumowirusowi (hMPV) i wirusowi paragrypy typu 3 (PIV3).

Z kolei CureVac pracuje nad szczepionką mRNA przeciwko wściekliźnie, ale celem tej spółki są też patogeny niewirusowe: rozwija przedkliniczny projekt szczepionki mRNA przeciwko malarii, zaś Translate Bio we współpracy z Sanofi prowadzi przedkliniczny program skierowany przeciwko infekcjom bakteryjnym.

Prezes BioNTech, Ugur Sahin, powiedział w tym roku, że jego firma pracuje razem z Pfizerem m.in. nad szczepionkami przeciwko HIV i gruźlicy. Ma też projekty w zakresie sześciu innych propozycji w chorobach zakaźnych, które mają wejść do testów klinicznych w następnym roku lub dwóch.

Szczepionki nie miały możliwości, aby sprawdzić się długoterminowo

Do rozwiązania jest kilka ograniczeń, które wiążą się obecnie z tą technologią - konieczność przechowywania szczepionek w niskiej temperaturze i potrzeba jasnych regulacyjnych ścieżek wprowadzania na rynek,

Jak dotąd nie istnieją szczegółowe wytyczne amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków ani Europejskiej Agencji Leków dotyczące szczepionek mRNA.

Przede wszystkim zaś - nadal nie wiadomo, jak trwałe będą odpowiedzi immunologiczne po preparatach mRNA. Eksperci oceniają, że jedną kwestią jest uzyskać dobrą skuteczność zaraz po podaniu, a drugą - utrzymać tę skuteczność dwa do trzech lat później. Jak dotąd te szczepionki po prostu nie miały możliwości, aby sprawdzić się długoterminowo.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH