Kolejne zgony z powodu grypy

FARMAKOTERAPIA

Autor: DM, GIS, naszemiasto.pl   10-02-2011, 12:31

Kolejne zgony z powodu grypy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czteromiesięczna dziewczynka zakażona grypą zmarła w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Placówki w całym kraju wprowadzają obostrzenia w odwiedzinach pacjentów.

Do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi dziecko trafiło z zapaleniem płuc. Zmarło z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej. Obecnie o życie walczy 11-letni chłopiec spod Łodzi zakażony wirusem tzw. świńskiej grypy (A/H1N1) – informuje portal naszemiasto.pl

Wcześniej w ICZMP zmarła 16-letnia dziewczyna z Tomaszowa Mazowieckiego z porażeniem mózgowym, zakażona wirusem A/H1N1. Przywieziona była z ciężkim zapaleniem płuc. Mimo intensywnego, prawie dwutygodniowego leczenia nie udało się jej uratować.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) w pierwszym tygodniu lutego zarejestrowano w Polsce prawie 70 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia zapadalnosć dzienna wzrosła o 29 proc. w stosunku do ostatniego tygodnia stycznia. 

Z danych GIS wynika, że wzrost zachorowań wystąpił w 13 województwach (Dolnośląskim, Lubelskim, Łódzkim, Małopolskim, Mazowieckim, Opolskim, Podlaskim, Podkarpackim, Pomorskim, Śląskim, Świętokrzyskim, Wielkopolskim, Zachodniopomorskim). Od początku sezonu epidemicznego, czyli od 1 września 2010 r. do 7 lutego b.r. zarejestrowano 59 zgonów osób zakażonych wirusami grypy.

– W ostatnim tygodniu odnotowaliśmy około 70 tys. zachorowań w skali kraju, przy czym to jest to, co zarejestrowali lekarze – mówi nam Jan Bondar rzecznik GIS. – Myślę, że w tej chwili jesteśmy u szczytu z zachorowań i mam nadzieję, że za tydzień, dwa będą już spadki – uspokaja.

Przedstawiciele Sanepidu w całym kraju apelują o rozwagę i stosowanie się do zakazów odwiedzin w szpitalach. W ostatnim czasie wiele placówek zdecydowało się na taki krok.

W portalu rynekzdrowia.pl informowaliśmy między innymi o zakazach odwiedzin w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Stargardzie Szczecińskim, Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, Zespole Opieki Zdrowotnej w Dębicy, Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym i Noworodków w Opolu, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, czy w ZOZ MSWiA w Szczecinie.

GIS podkreśla, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia ochronne. Jak informuje w bieżącym sezonie epidemicznym dostępna jest w obrocie aptecznym (wydawana odpłatnie na receptę lekarską) szczepionka trójwalentna – chroniąca przed 3 szczepami wirusa grypy: A(H1N1)v, A(H3N2) i B).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH