Kolejny lek pomoże w leczeniu nowotworów?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-12-2010, 16:15

Celekoksyb, lek stosowany w leczeniu chorób stawów, zapobiega nowotworom skóry (poza czerniakiem) - informuje "Journal of the National Cancer Institute".

Celekoksyb to przeciwzapalny i przeciwbólowy lek niesteroidowy, który hamuje działanie enzymu COX-2, biorącego udział w powstawaniu czynnika odpowiedzialnego za ból i stan zapalny. Znajduje zastosowanie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów i innych procesów zapalnych.

Obecne wieloośrodkowe badania przeprowadzone na 240 pacjentach w wieku od 37 do 87 lat z licznymi stanami przedrakowymi wykazały, że w przypadku osób o podwyższonym ryzyko zachorowania celekoksyb zmniejsza średnio o 62 proc. ryzyko wystąpienia innych niż czerniak nowotworów skóry, takich jak rak podstawnokomórkowy (68 proc.) czy płaskokomórkowy (58 proc.).

Efekt ochronny celekoksybu jest w przypadku osób szczególnie narażonych na raka skóry znacznie większy niż dają stosowane dotychczas kremy ochronne. Badanym podawano po 200 miligramów celekoksybu 2 razy dziennie. Nie zaobserwowano - wbrew obawom - skutków ubocznych dotyczących układu pokarmowego czy sercowo-naczyniowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH