Kolejny niekorzystny efekt zdrowotny po przechorowaniu COVID-19

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   25-06-2021, 10:22

Kolejny niekorzystny efekt zdrowotny po przechorowaniu COVID-19 Amerykańscy naukowcy stwierdzili wzrost liczby nowych przypadków tętniaków aorty brzusznej, a także szybsze ich powiększenie u pacjentów, wśród których wcześniej już stwierdzono niewielkie poszerzenie aorty. To efekty przechorowania covid-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

COVID-19 generuje reakcję zapalną organizmu. W komórkach tworzących aortę znajdują się włókna elastyczne, które mogą podlegać tym procesom zapalnym. A to generuje nowe przypadki tętniaków aorty brzusznej.

- Amerykańscy naukowcy stwierdzili wzrost liczby nowych przypadków tętniaków aorty brzusznej, a także szybsze ich powiększenie u pacjentów, wśród których wcześniej już stwierdzono niewielkie poszerzenie aorty - powiedział PAP kierownik Kliniki Chirurgii Naczyń i Angiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie prof. Tomasz Zubilewicz.

- Według wstępnych analiz ma to związek z przebyciem zakażenia koronawirusem, ponieważ COVID-19 generuje reakcję zapalną organizmu. W komórkach tworzących aortę znajdują się włókna elastyczne, które mogą podlegać tym procesom zapalnym - dodał.

Pandemia wpływa na większą liczbę tętniaków

Artykuł na temat związku COVID-19 i zwiększonego występowania tętniaków aorty brzusznej został opublikowany w amerykańskim piśmie medycznym "Journal of Vascular Surgery". Naukowcy napisali go na podstawie bazy medycznej i światowych doniesień w tej dziedzinie od 2019 r. Podobne wnioski przedstawiono również podczas konferencji naukowej w Anglii.

Prof. Zubilewicz dodał, że na świecie prowadzone są szczegółowe badania na temat związku covidu z tętniakami aorty brzusznej. Potwierdził, że wykrywa się teraz więcej tętniaków u pacjentów.

- Wszystko wskazuje na to, że w naszej klinice w tym roku padnie rekord operacji tętniaków. Średnio było to rocznie 100-130 pacjentów. Teraz jest duża szansa, że przekroczymy nawet 150 operacji, mimo panującej pandemii - dodał prof. Zubilewicz.

Tętniak aorty brzusznej boli dopiero, gdy zaczyna pękać

W rozmowie z PAP podkreślił też, że wśród pacjentów Kliniki Chirurgii Naczyń i Angiologii SPSK1 są również ozdrowieńcy po przebytym COVID-19, którzy wymagają operacji tętniaka aorty brzusznej.

- To tylko potwierdza te światowe doniesienia, dlatego ważne jest, aby osoby po koronawirusie zbadały się również pod kątem występowania tętniaka aorty brzusznej - podkreślił profesor.

Tętniak aorty brzusznej to poszerzenie aorty, które wynosi 4-5 cm. Boli dopiero, gdy zaczyna pękać. Najczęściej jest to silny ból brzucha.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH