Kolor czy kształt ma wpływ na leczenie?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-11-2010, 13:36

Kolor czy kształt ma wpływ na leczenie? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kolor, kształt, smak, a nawet nazwa tabletki może mieć wpływ na to, jak pacjent postrzega swoje leczenie.

Naukowcy z University of Bombay, w Indiach, postanowili sprawdzić jak bardzo kolor może wpływać na wybór pacjenta. Wyniki badań wykazują, że pacjenci wolą połykać tabletki w kolorze czerwonym i różowym. Po czerwoną tabletkę najczęściej sięgały osoby w średnim wieku i kobiety.

Badanie, w którym uczestniczyło 600 osób, pokazuje, że dla 75 procent z nich kolor i kształt pigułki stanowi znak, pomagający im zapamiętać, którą z nich należy przyjąć. Naukowcy odkryli również, że 14 procent uważa, iż różowe lekarstwa są słodsze niż czerwone. Z kolei żółte tabletki większości kojarzyły się ze słonym smakiem, niezależnie od faktycznych jej składników. 11 procent uważa białe i niebieskie tabletki za gorzkie, a 10 procent twierdzi, że pomarańczowe są kwaśne.

Pacjenci mogą ufać swoim lekarzom i farmaceutom, jednak nie oznacza to, że chętnie przyjmą najbardziej gorzką pigułkę. Naukowcy sądzą, że kolor stanowi integralną część produktu, jakim są lekarstwa.

- Pacjenci doznają zmysłowych doświadczeń za każdym razem, gdy przyjmują lekarstwo, niezależnie od tego czy połykają tabletkę, płyn, czy smarują się kremem lub maścią. Postrzeganie lekarstwa może znacząco wpływać na to, jak pacjent postrzega efektywność leczenia - twierdzą naukowcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH