Kompleksowo o chorych na schorzenia rzadkie

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   29-11-2010, 08:38

Eksperci oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich w schorzeniach chorób rzadkich oceniają, że w Polsce trzeba stworzyć kompleksowy system opieki nad osobami cierpiącymi na choroby rzadkie.

- Działania prowadzone na rzecz osób chorób rzadkich mają charakter doraźny – ocenia Mirosław Zieliński, przewodniczący Krajowego Forum na rzecz Terapii Rzadkich Chorób Orphan. - Nie rozwiązują one kompleksowo potrzeb pacjentów i ich rodzin. Zapewne nie działo by się tak gdyby Polska miała Narodowy Plan dla chorób rzadkich.

Jacek Graliński, Zastępca Dyrektora ds. klinicznych w Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka podkreślał, że konieczne jest stworzenie kompleksowego systemu opieki nad pacjentem od diagnozy po leczenie, rehabilitację i opiekę socjalną.

Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej Ministerstwa Zdrowia odnosząc się do wypowiedzi ekspertów zapewnił, że w resorcie pracuje zespół, który ma rozpoznać potrzeby chorych cierpiących na choroby rzadkie i że powstanie Narodowy Plan ukierunkowany na te schorzenia.

Istnieje około siedmiu tysięcy chorób rzadkich, w Unii Europejskiej cierpi na nie od 6 do 8 procent społeczeństwa, czyli nawet 36 milionów osób. Szacuje się, że w Polsce jest to kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Poszczególne choroby występują bardzo rzadko i poważnie zagrażają życiu pacjentów.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH