Koncerny farmaceutyczne wydają krocie na badania kliniczne w Polsce

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   11-01-2010, 06:45

Koncerny farmaceutyczne wydają krocie na badania kliniczne w Polsce Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Co najmniej miliard dolarów inwestują koncerny farmaceutyczne w badania kliniczne leków w Polsce. – Niektórzy nasi profesorowie medycyny za współpracę z koncernami otrzymują ponad milion złotych rocznie - informuje Rzeczpospolita.

Doktor Wojciech Masełbas, przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych, przyznaje w rozmowie z gazetą, że w grę mogą wchodzić sumy nawet większe niż miliard dolarów na badania kliniczne leków w Polsce, wydawane przez koncerny.

Istotną część tej kwoty stanowią honoraria lekarzy, np. lekarz rodzinny za zaszczepienie jednego pacjenta testowaną szczepionką przeciwko grypie otrzymuje od firmy zwykle ponad 100 euro. Profesor w renomowanej klinice za długotrwałe i skomplikowane badanie kliniczne dostaje nawet 10 tys. euro za pacjenta. Rekordowe honoraria polskich profesorów otrzymywane od koncernów wynoszą ponad milion złotych rocznie.

– Na badaniach klinicznych zarabiają lekarze-badacze, ale nie publiczne szpitale, w których są one przeprowadzane. Zdarzają się wypadki, w których szpital, przynajmniej oficjalnie, nie ma pojęcia, iż takie badanie się w nim odbyło – pisze Rzeczpospolita.

Cały proceder ma też niezbyt jasne aspekty etyczne. Jeden z rozmówców gazety zwraca uwagę, że kodeks etyki lekarskiej mówi, że lekarz powinien ujawniać swe związki z przemysłem farmaceutycznym. Tymczasem trudno byłoby wskazać choć jeden polski kongres naukowy, w czasie którego profesor  omawiający działanie jakiegoś leku powie wyraźnie, że istnieje konflikt interesów polegający na tym, iż te badania przeprowadzał.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH